Snímky šperku starého 40 000 let ukazují krásu a řemeslnou zručnost pravěkých lidí.

Díváte se na nejstarší šperk na světě

Vznikl za dob Denisovanů a s velkou pravděpodobností zdobil ruku významné ženy nebo dítěte. Nejstarší šperk na světě je vyroben složitou technologií z leštěného zeleného kamene a určený byl ke zvláštním příležitostem. Jeho stáří se odhaduje na 40 000 let.

Nejstarší šperk světa byl objeven v roce 2008 v sibiřské oblasti Altaj. Po bližší analýze se ukázalo, že jeho takřka pozoruhodné stáří je datováno správně.

Až nově pořízené snímky ukázaly starobylý náramek v celé jeho kráse. Vyrobili ho naši pravěcí předkové, staří Denisované. Jejich mistrovské dílo je důkazem, jak vyspělá tato civilizace skutečně byla. 

„Náramek je ohromující - na jasném slunci odráží sluneční paprsky, v noci u ohně vrhá sytě zelený odstín," řekl Anatolij Derevjanko, ředitel Ústavu archeologie a etnografie v Novosibirsku, který je součástí sibiřské pobočky Ruské akademie věd.

Šperk byl pravděpodobně vyroben za pomoci složité technologie. Dle vědců nesloužil k běžnému nošení. „Je nepravděpodobné, že by byl používán jako každodenní šperk. Domnívám se, že tento krásný a velmi křehký náramek byl nošen jen pro výjimečné okamžiky," dodal Derevjanko. 

Je velkou záhadou, vědci nechápou, jak byl vyrobený

Nejstarší náramek světa byl nalezen ve slavné Denisovské jeskyni v pohoří Altaj, jež je proslulá svými paleontologickými nálezy z doby Denisovanů. Vyhynulého druhu člověka, označovaného jako homo altaiensis, který byl geneticky odlišný od neandrtálců i moderních lidí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Protože byl chloritový náramek nalezen ve stejné vrstvě jako pozůstatky některých pravěkých lidí, předpokládá se, že je právě z jejich doby.

Záhadou zůstává technologie, kterou byl vyroben a je typická pro mnohem pozdější období, například pro neolit. Vědci stále zkoumají, jak mohli Denisované vyrobit šperk s takovou zručností.

„Byly nalezeny dva fragmenty náramku o šířce 2,7 cm a tloušťce 0,9 cm. Odhadovaný průměr nálezu byl 7 cm. Poblíž jednoho z úlomků byl vyvrtaný otvor o průměru asi 0,8 cm. Jejich studiem vědci zjistili, že rychlost otáčení vrtáku byla poměrně vysoká, výkyvy minimální, a že zde bylo použito vrtání pomocí nástroje, tedy technologie, která je běžná pro novější dobu," uvedl Derevjanko.

Chlorit, který byl použit na jeho výrobu, byl dopraven z oblasti, vzdálené přibližně 200 km. Tato informace vypovídá kromě jiného o tom, jakou v tehdejší době musel mít hodnotu. Nalezený náramek byl bohužel poškozen, na jeho povrchu byly viditelné otlaky a škrábance. 

Vědci se domnívají, že mohl obsahovat i další ozdoby, které jej činily ještě krásnějším. „Vedle otvoru na vnějším povrchu náramku je zřetelně vidět ohraničená leštěná zóna intenzivního kontaktu s nějakým měkkým organickým materiálem," dodal Derevyanko.

Zdroje:

mysteriesrunsolved.com

www.dailymail.co.uk

www.indy100.com