Díváte se na nejstarší šperk světa. Je obří záhadou. Vědci nechápou, jak ho v pravěku vyrobili

Natálie Borůvková | 26. 1. 2023

Je složitě vyroben z leštěného zeleného kamene a předpokládá se, že zdobil velmi významnou ženu. Díváte se na nejstarší šperk na světě. Pro vědce je velkou záhadou, nechápou, jak byl vyrobený.

Snímky šperku starého 40 000 let ukazují krásu a řemeslnou zručnost pravěkých lidí.

Díváte se na nejstarší šperk na světě

Vznikl za dob Denisovanů a s velkou pravděpodobností zdobil ruku významné ženy nebo dítěte. Nejstarší šperk na světě je vyroben složitou technologií z leštěného zeleného kamene a určený byl ke zvláštním příležitostem. Jeho stáří se odhaduje na 40 000 let.

Nejstarší šperk světa byl objeven v roce 2008 v sibiřské oblasti Altaj. Po bližší analýze se ukázalo, že jeho takřka pozoruhodné stáří je datováno správně.

Až nově pořízené snímky ukázaly starobylý náramek v celé jeho kráse. Vyrobili ho naši pravěcí předkové, staří Denisované. Jejich mistrovské dílo je důkazem, jak vyspělá tato civilizace skutečně byla. 

„Náramek je ohromující - na jasném slunci odráží sluneční paprsky, v noci u ohně vrhá sytě zelený odstín," řekl Anatolij Derevjanko, ředitel Ústavu archeologie a etnografie v Novosibirsku, který je součástí sibiřské pobočky Ruské akademie věd.

Šperk byl pravděpodobně vyroben za pomoci složité technologie. Dle vědců nesloužil k běžnému nošení. „Je nepravděpodobné, že by byl používán jako každodenní šperk. Domnívám se, že tento krásný a velmi křehký náramek byl nošen jen pro výjimečné okamžiky," dodal Derevjanko. 

Je velkou záhadou, vědci nechápou, jak byl vyrobený

Nejstarší náramek světa byl nalezen ve slavné Denisovské jeskyni v pohoří Altaj, jež je proslulá svými paleontologickými nálezy z doby Denisovanů. Vyhynulého druhu člověka, označovaného jako homo altaiensis, který byl geneticky odlišný od neandrtálců i moderních lidí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Protože byl chloritový náramek nalezen ve stejné vrstvě jako pozůstatky některých pravěkých lidí, předpokládá se, že je právě z jejich doby.

Záhadou zůstává technologie, kterou byl vyroben a je typická pro mnohem pozdější období, například pro neolit. Vědci stále zkoumají, jak mohli Denisované vyrobit šperk s takovou zručností.

„Byly nalezeny dva fragmenty náramku o šířce 2,7 cm a tloušťce 0,9 cm. Odhadovaný průměr nálezu byl 7 cm. Poblíž jednoho z úlomků byl vyvrtaný otvor o průměru asi 0,8 cm. Jejich studiem vědci zjistili, že rychlost otáčení vrtáku byla poměrně vysoká, výkyvy minimální, a že zde bylo použito vrtání pomocí nástroje, tedy technologie, která je běžná pro novější dobu," uvedl Derevjanko.

Chlorit, který byl použit na jeho výrobu, byl dopraven z oblasti, vzdálené přibližně 200 km. Tato informace vypovídá kromě jiného o tom, jakou v tehdejší době musel mít hodnotu. Nalezený náramek byl bohužel poškozen, na jeho povrchu byly viditelné otlaky a škrábance. 

Vědci našli lebky pravěkých lidí s dírami po kulkách. Netuší, co mohlo čisté průstřely způsobit
Magazín

Vědci našli lebky pravěkých lidí s dírami po kulkách. Netuší, co mohlo čisté průstřely způsobit

Vědci se domnívají, že mohl obsahovat i další ozdoby, které jej činily ještě krásnějším. „Vedle otvoru na vnějším povrchu náramku je zřetelně vidět ohraničená leštěná zóna intenzivního kontaktu s nějakým měkkým organickým materiálem," dodal Derevyanko.

Zdroje:

mysteriesrunsolved.com

www.dailymail.co.uk

www.indy100.com

Tagy krása náramek Republika Altaj Ruská akademie věd šperk technologie