Pod klidnou hladinou se skrývá zlověstné tajemství - vesnice stará neuvěřitelných 8 000 let, která se stala nejstarším osídlením na břehu jezera v Evropě. Nejde však jen o stáří, z něhož běhá mráz po zádech, ale i o smrtící zvrat.

Sto tisíc smrtících hrotů

Mrazivý objev pod smaragdovými vodami odhalil obranný mechanismus, který se nepodobá žádnému jinému - kruh zkázy vykovaný z dřevěných hrotů, jejichž počet je neuvěřitelných 100 000. Tito hroziví strážci byli zaraženi do hlubin jezera a ukrývali vesnici, která se tyčila na kůlech nad hladinou.

Jaká zlovolná síla však vedla dávné obyvatele k tomu, aby postavili takto spletitý kruh nebezpečí?

Vesnici obklopoval prstenec zkázy

Radiokarbonové datování potvrdilo, že potopená vesnice vznikla v neolitu, přibližně 6000 až 5800 let před naším letopočtem. Tato časová osa ji posouvá o tisíciletí zpět před jakoukoli srovnatelnou osadu na břehu jezera v Evropě, což z ní činí zázrak starověku. Ohromující objev však bledne ve srovnání se zlověstným zvratem.

Když tým průzkumníků sestoupil do vodní propasti, narazil na „les dřevěných strážců“ - armádu ostnatých prken, která jako by zamrzla v čase. Tato rozlehlá pevnost z hrotů, prstenec zkázy obklopující vesnici, vyvolává strašidelnou otázku: jaká neviditelná hrozba přiměla tyto dávné obyvatele, aby postavili tento neproniknutelný štít?

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Proč se vesničané takto bránili?

Profesor Albert Hafner k objevů říká: „Aby se mohli takto chránit, museli vykácet les." Les vykácený na ochranu před záhadným nebezpečím, které se ztratilo v análech času. Obrana, která se vymyká logice a nutí moderní mysl hledat odpovědi.

Adrian Anastasi z Albánského archeologického ústavu vdechuje této záhadě život: „Postavit vesnici na kůlech byl složitý úkol, velmi komplikovaný, velmi obtížný, a je důležité pochopit, proč se tito lidé takto rozhodli." Hledání této odpovědi je pátráním, které potrvá celá desetiletí, protože hlubiny historie stále vydávají svá tajemství.

Zatímco vody Ohridského jezera vydávají prastaré úlomky dřeva a cenné kusy dubu, badatelé se snaží poskládat puzzle této prehistorické hádanky. Každé ponoření odkrývá šepot z minulosti, vyrytý do letokruhů stromů jako starodávný svitek a zaznamenávají životy prožité před dávnými věky.

Smrtící past z dřevěných hrotů střežící prastarou vesnici mate vědcům hlavy. Cesta za rozluštěním této prastaré záhady právě začíná: V této podmořské říši se střetává věda s historií a příběh tajné stráže Ohridského jezera zaujme i zamrazí. Dokazuje, že pod klidnými vodami se skrývají příběhy stejně poutavé jako tajemné.

Zdroje: phys.org, www.iflscience.com