Toto je nejstarší vtip na světě: Před tisíci lety se mu všichni smáli. Připadá vám dnes vtipný?

Lenka Bělská | 26. 11. 2022

Lidé milují zábavu. Příkladem toho jsou nejen videa s různými pády či roztomilými zvířaty, ale také vtipné glosy, ironické narážky nebo slovní hříčky. Smysl pro humor dokonce patří i mezi jednu z nejčastějších podmínek objevujících se v seznamovacích inzerátech. Čemu se ale smáli naši předci?

Antropoložka Ewa Vasilevska tvrdí, že existují tři důvody, proč člověk miluje humor. Za prvé se chceme uvolnit. Zapomenout na každodenní starosti a povinnosti. Za druhé cítíme potřebu potlačit sexualitu a agresi. V těchto případech vyhledáváme „sprostonárodní" písně, vtipy nebo se bavíme na videech zobrazující nebezpečné pády. Třetím zdrojem humoru je touha po pocitu nadřazenosti. V jeho rámci se objevují vtípky upozorňující na chyby, nedostatky či společenské faux pas.

Muž si nechal vyrobit středověké brnění a prožil v něm den. Zjistil spoustu vtipných věcí
Magazín

Muž si nechal vyrobit středověké brnění a prožil v něm den. Zjistil spoustu vtipných věcí

Podobné důvody k zábavě měli i naši předci. Potvrdili to vědci v čele s Paulem McDonaldem z University of Wolverhampton, kteří se snažili najít nejstarší dochované vtipy na světě. „Anekdoty se v průběhu let měnily. Některé mají formu přísloví nebo hádanek, jiné otázek a odpovědí," vysvětluje. „Všechny však sdílejí určitou formu rebelie a touhu vypořádat se s tabu."

Nejstarší vtip na světě

Studie definovala fór jako krátkou výpověď s jasnou strukturou a údernou pointou s prvkem překvapení. Známe to z vlastní zkušenosti, že „Opakovaný vtip přestává být vtipem." To je jeden z důvodů, proč nám staré slovní hříčky nemusí připadat zábavné nebo je nechápeme. Příkladem je i nejstarší zaznamenaný vtip na světě.

Zdroj: Youtube

Byl objeven na starověké sumerské hliněné tabulce z roku 1900 př. n. l. „Něco, co se pravděpodobně nikdy nestalo? Mladá žena si nepr...la manželovi do klína." Badatelé vysvětlují, že humorné přísloví je starodávným ekvivalentem známého vtipu herce Johna Barrymora: „Láska je období mezi setkáním s krásnou dívkou a zjištěním, že vypadá jako leklá ryba."

Vědci zrekonstruovali tvář mumie mladé Egypťanky. Byla by krásná, kdyby neměla obří předkus
Magazín

Vědci zrekonstruovali tvář mumie mladé Egypťanky. Byla by krásná, kdyby neměla obří předkus

Odborníci zjistili, že i staří Egypťané se rádi bavili. Důkazem toho je vtip pocházející z roku 1600 př. n. l. objevený na Westcarském Papyrusu: „Jak zabavíte znuděného faraona? Posaďte ho do lodi s mladými ženami oblečenými do rybářských sítích a vyzvěte ho, aby šel chytit rybu."

Zábava našich předků

To, že fóry si lidé vyprávějí již staletí, dokazuje i nejstarší dochovaná sbírka vtipů s názvem Filogelos. Její vznik je datován do 4. či 5. století našeho letopočtu a autorem má být buď neoplatónský filosof Hierocles či jinak neznámý gramatik Filagrios. Obsahuje 265 anekdot, které popisují tehdejší společnost a kulturu. Zajímavostí ale je, že jsou dodnes různě interpretovány.

„Scholastikos spatřil svého lékaře. Rychle se tedy ukryl za roh. Když se jeho přítel zeptal, proč tak činí, dostal jasnou odpověď. Je to dávno, co jsem byl nemocný. Stydím se ukázat před ním takto zdráv." Známý je i tento vtip: „Na otázku dvorního holiče, jak si chce král ostříhat vlasy, mu panovník odpověděl, v tichosti."

Zdroj:

Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Je nám líto, ale vložené video již není dostupné.
Tagy Filogelos John Barrymore Paul McDonald Wolverhampton zábava