Historie dveří se začala psát ve starém Egyptě. Původně mohlo jít ne o praktickou pomůcku, ale o pomyslný portál do posmrtného života. Postupem času se zábrana stala samozřejmostí. Symbolizuje hranici mezi osobním a vnějším prostorem a zajišťuje bezpečí před nečekanými návštěvníky.

Mezi nejextrémnější dveře tak patří vstupy do trezorů nebo protiatomových krytů. Například sejf anglické banky, který uchovává 46 005 152 tun zlata, odolá i bombám a odemyká se pomocí sofistikovaného systému rozpoznávání hlasu. Vojenské zařízení Cheyenne Mountain Complex se pyšní bunkrem, jehož vchod tvoří 25tunový kolos, jež by vydržel explozi 1429 pum svržených na Nagasaki.

Nejtěžší dveře na světě

Někdy je však nutné funkci dveří obrátit a chránit to, co je venku. K tomuto účelu sloužily od roku 1979 do roku 1987 také nejtěžší dveře na světě o váze 44 tun, tloušťce 2,5 metru a šířce 3,6 metru. Dodnes jsou k vidění v americkém federálním výzkumném zařízení v Kalifornii Lawrence Livermore National Laboratory.

Co se za nimi nacházelo, že to nesmělo vyjít na čerstvý vzduch? Odpověď je jednoduchá. Kovové monstrum vyztužené betonem blokovalo zdroj rotujícího cílového neutronového zdroje-II (RTNS-II), nejintenzivnějšího záření kontinuálně fúzních neutronů.

Národní laboratoř Lawrence se již v 80. letech zabývala výzkumem materiálů, které by se mohly využít v jaderných elektrárnách a jejich reaktorech. Najít takové, jež během kontaktu s radioaktivními částicemi nemění vlastnosti a jsou stále nepropustné, bylo celosvětovou výzvou.

Lawrence Livermore National Laboratory

Původní Radiační laboratoř Kalifornské univerzity v Livermore Branch byla založená v roce 1952 v reakci na sovětských vývoj atomových bomb během studené války. Později už byla označená jako národní a experimenty začala financovat vláda. 

Zdroj: Youtube

Už od svého počátku se zaměstnanci instituce soustředí na nové koncepty designu zbraní hromadného ničení, experimentují s termonukleárními reakcemi a zkoumají vlastnosti a chování plutonia. Na druhou stranu zde probíhá i Globální bezpečnostní program, jehož součástí je vývoj přístrojů, schopných detekovat nebezpečné biologické látky během několika minut.

Zdroje: www.original.newsbreak.com, www.en.wikipedia.org, www.jbkind.com