Hang Son Doong, neboli Jeskyni horské řeky, poprvé objevil místní Vietnamec Ho Khanh v roce 1990, když se schovával před bouřkou v srdci džungle. Na úpatí skály našel hlubokou díru, z níž vycházely chuchvalce mraků. Dál ji však nezkoumal, takže zůstala na 19 let zapomenutá, dokud ji náhodně neobjevila trojice britských potápěčů.

Potápěči zkoumali jeskyně v národním parku Phong Nha Ke Bang na pozvání Howarda Limberta, vedoucího jeskyňářského týmu, když narazili i na tuto. Až v roce 2009 byla jeskyně plně prozkoumána a zdokumentována a od té doby se těší celosvětové pozornosti pro své ohromující přírodní útvary a nevídanou krásu. Podívejte se s námi:

Zdroj: Youtube

Čím je Hang Son Doong tak jedinečná?

Hang Son Doong je skutečně jedinečná jeskyně s mohutnými komorami, podzemními řekami a vysokými krápníky, které dosahují výšky přes 70 metrů. Jeskyně je tak velká, že by se do ní bez problémů vešel celý blok New Yorku.

„Všechny vchody a východy zahrnují téměř vertikální sestupy v hloubce nejméně 85 m s použitím technického vybavení. V nedaleké jeskyni byla naopak objevena 5000 let stará kamenná sekera, což naznačuje, že relativní nepřístupnost Son Doongu mohla pravěké průzkumníky skutečně odradit,“ řekl Howard Limbert, který si je jist, že on a tři potápěči byli prvními, kdo do jeskyně vstoupil.

Jedním z nejunikátnějších prvků jeskyně Hang Son Doong jsou přírodní světlíky, které propouštějí proudy slunečního světla a vytvářejí v jeskyni nadpozemskou atmosféru. Tyto světlíky jsou výsledkem zřícení stropu jeskyně před miliony let, kdy se ve stropě vytvořily obrovské díry.

Kromě toho byl v jeskyni objeven i specifický život. Podle Limberta zde spatřili opice, které jsou schopné slézt 200 metrů dolů, aby se na místo dostaly, protože zde sbírají šneky, hady, veverky, krysy, létající lišky, ptáky a netopýry. Limbert a jeho tým zde objevili „sedm nových druhů ryb, pavouka, štíra, krevety, dřevěné vši a plankton - všechny zcela bílé a bez očí, což jsou evoluční důsledky existence v naprosté tmě.“

Prohlídka Hang Son Doong

Prohlídka jeskyně Hang Son Doong je vícedenní túra, která vyžaduje střední úroveň zdatnosti a vytrvalosti. Než se návštěvníci dostanou ke vchodu do jeskyně, musí projít hustým terénem džungle a zdolat strmé vápencové skály. Po vstupu do jeskyně návštěvníci překonávají podzemní řeky, šplhají po balvanech a dokonce slaňují po svislých srázech, aby mohli prozkoumat mohutné jeskynní komory.

Vzhledem k choulostivé povaze jeskyně je přístup do Hang Son Doong přísně omezen a regulován. Ročně smí do jeskyně vstoupit jen několik stovek návštěvníků a všechny prohlídky vedou zkušení průvodci, kteří jsou vyškolení tak, aby zajistili zachování křehkého ekosystému jeskyně. Návštěvníci musí dodržovat přísná pravidla, mimo jiné se nesmí dotýkat žádných útvarů, nesmí fotografovat s bleskem a nesmí po sobě zanechat žádné stopy. Okolní národní park Phong Nha-Ke Bang byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a vláda přijala opatření k omezení rozvoje v oblasti a podpoře udržitelného cestovního ruchu.

Za Hang Son Doongem

I když je Hang Son Doong bezpochyby hlavní atrakcí národního parku Phong Nha-Ke Bang, v oblasti se nachází mnoho dalších úchvatných jeskyní a přírodních útvarů, které můžete prozkoumat. Návštěvníci se mohou vydat na výlet lodí po rozsáhlé síti podzemních řek, prozkoumat vysoké krasové útvary, které se nacházejí v krajině, a vydat se na pěší túru bujnou džunglí, která park obklopuje.

Kromě přírodních krás je národní park Phong Nha-Ke Bang také domovem bohatého kulturního dědictví, protože několik místních komunit si uchovává tradiční způsob života starý několik století.

Text: www.lonelyplanet.com, en.wikipedia.org/wiki/Hang_Son_Doong, edition.cnn.com