Při pátrání po světově nejvtipnější anekdotě vědci nakonec skutečně vyhlásili vítěze. Vtip není pro slabé povahy.

Univerzální vtip baví celý svět?

Experiment LaughLab, který prováděl doktor Richard Wiseman z University of Hertfordshire, se snažil odhalit vrchol humoru prostřednictvím celoroční studie, v níž byli lidé na celém světě vyzváni k zasílání a hodnocení vtipů.

A výsledek? Vtip, který má univerzální ohlas, překonává kulturní hranice a oslovuje lidi všech věkových kategorií, pohlaví a národností.

Jaký je nejvtipnější vtip

Vítězný vtip, který zaslal 31letý psychiatr Gurpal Gosall z Manchesteru, se točí kolem dvou lovců v lese. Jeden z nich zkolabuje a zdá se být zdánlivě bez života. Druhý lovec začne zoufale volat na tísňovou linku. Pointa vtipu, podaná s mrazivým klidem, pak zahrnuje výstřel a nonšalantní dotaz přeživšího na další postup…. Přesněji řečeno – domněle mrtvého kamaráda lovec „dorazil“.

Přesně znění vtipu je zde:

Dva lovci jdou lesem, když náhle jeden z nich zkolabuje. Zdá se, že nedýchá a má vytřeštěné oči. Druhý lovec vytáhne mobilní telefon a zavolá záchranku.

Můj přítel je mrtvý! Co mám dělat? Zalapá po dechu. Odpovídá operátorka: Uklidněte se, pomůžu vám. Nejprve se ujistěte, že je opravdu mrtvý.Následuje ticho a pak se ozve výstřel. Po chvíli lovec odpoví: Dobře, a co dál?

Doktor Wiseman zdůraznil jedinečnou schopnost tohoto vtipu obsáhnout prvky, které všeobecně baví lidi po celém světě – pocit nadřazenosti, emocionální úleva a překvapivý zvrat.

Na interpretaci doktora Wisemana se podívejte ve videu zde:

Zdroj: Youtube

 

Co země, to jiný vkus na vtipy

Když se zájemci a účastníci experimentu přihlásili na webové stránky LaughLab a hodnotili vtipy pomocí "Giggleometru", ukázaly se zajímavé kulturní rozdíly v preferencích humoru. Němci, kteří jsou často stereotypně považováni za málo vtipné, projevili velké pochopení pro široké spektrum vtipů. Naproti tomu obyvatelé Irské republiky, Spojeného království, Austrálie a Nového Zélandu našli potěšení ve slovních hříčkách a vychutnávali si chytré jazykové obraty.

Američané a Kanaďané se zase přikláněli k vtipům, které posilovaly pocit nadřazenosti, a libovaly si ve scénářích, v nichž postavy vypadaly hloupě nebo je za takové vydávaly ostatní. Různé evropské země, včetně Francie, Dánska a Belgie, dávaly přednost neobvyklým a surrealistickým vtipům a nacházely humor ve scénářích, které se vymykaly běžným normám.

Nejvtipnější jsou kachny a vtipy o 103 slovech

Zjištění laboratoře LaughLab přesahují rámec pouhého lidského smíchu a zasahují do fascinující oblasti aktivace čelního laloku. Lidé zdatní v odhadování, které je spojeno s vyšší aktivací čelního laloku, projevovali zálibu ve složitějších vtipech. Ideální délka vtipu byla podle počítačové analýzy stanovena na 103 slov, přičemž vítězný vtip o lovcích měl 102 slov.

Pozoruhodné je, že vtipy, v nichž vystupují zvířata, zejména kachny, se staly obecně nejoblíbenějšími.

Smích a humor prostě nezná hranic, překračuje kulturní rozdíly a spojuje svět ve společném okamžiku prožívané zábavy.

Zdroje:  emefka.sk, www.theguardian.com