https://wams.nyhistory.org/ https://www.thecollector.com/ https://www.americanessence.com/

Byla to těžká volba, ale Nellie byla odhodlaná udělat vše pro svou kariéru. Musela se vzdát svobody a nechat se zavřít do špinavého a špatně vybaveného zařízení.

Jak vypadal život mezi nemocnými?

Během svého pobytu v blázinci Nellie zažila špatné zacházení a musela se vyrovnávat s hrubým násilím a životem v nečistých prostorách plných nemocí. Personál blázince se choval k duševně nemocným velmi hrubě a nelidsky. Léčba byla špatná a neodpovídající potřebám pacientů. Byli drženi v nehygienických a špatně větraných místnostech, kde trpěli nedostatkem vody a jídla. Byli často zbiti nebo fyzicky trestáni a neměli žádný kontakt se světem zvenčí. Tyto fyzické tresty zahrnovaly bití, poutání a držení pacientů v izolaci.

Nellie si vedla deník

Nellie své zážitky zaznamenávala do deníku. Když byla po několika týdnech konečně propuštěna, část deníku zveřejnila. Její reportáž o životě v blázinci byla šokem pro celý národ a vedla k významným změnám v péči o duševně nemocné.

"Byl to šokující a děsivý zážitek, když jsem byla uvězněna v této instituci. Viděla jsem pacienty, kteří trpěli nedostatkem základních potřeb. Bylo to šokující a nelidské a já jsem rozhodně nečekala, že takové věci mohou existovat v naší společnosti. Je nutné, aby se zlepšily podmínky v těchto institucích a poskytoval se pacientům odpovídající a humanejší způsob péče," napsala. "Jako novinářka jsem se rozhodla, že musím udělat vše, co je v mých silách, abych pomohla těm, kteří nemohou bojovat sami za sebe, a abych podpořila reformy v péči o duševně nemocné."

Malou vzpomínku na odvážnou novinářku nabízí anglické video:

Zdroj: Youtube

Nellie trpěla a bojovala s životem v blázinci, ale nikdy neztratila svůj smysl pro humor a odhodlání. Denně psala deník, ve kterém zaznamenávala své zážitky a vzpomínky. Stala se slavnou novinářkou a její příběh inspiroval mnoho dalších žurnalistů k tomu, aby se nebáli jít za svými sny a bojovat za spravedlnost.

Je třeba zdůraznit, že Nellie Blyová byla jednou z prvních, kdo svědčil o špatných podmínkách v blázinci, a její reportáž významně přispěla k reformám v péči o duševně nemocné. Díky jejímu odvážnému činu se začaly provádět kroky k lepší péči o duševně nemocné a k zlepšení života pacientů v blázincích.

Nelie Bliová, životopis:

  • Nellie Blyová (1864-1922) byla americká novinářka a průkopnice investigativní žurnalistiky. Narodila se jako Elizabeth Jane Cochran v Pensylvánii a začala svou kariéru jako novinářka, když se přestěhovala do New Yorku ve svých dvaceti letech.
  • Blyová se proslavila svým ambiciózním a nezávislým přístupem k žurnalistice a rychle se stala jednou z nejvlivnějších žen své doby. Její první velký příběh se týkal ženského vydavatele a jeho podvodů, což jí pomohlo získat pozornost a uznání.
  • V roce 1887 Blyová udělala svůj nejznámější výkon, když se nechala zavřít do blázince jako novinářka výzvou, aby zjistila, jak tam s pacienty zacházejí. Její zážitek z této zkušenosti jí pomohl vyvinout silnou kritiku systému pečovatelských zařízení a její reportáž významně pomohla vyvolat debatu o reformách.
  • Blyová pokračovala v investigativní žurnalistice a získala řadu ocenění a uznání za svou práci. Také se stala průkopnicí cestování kolem světa, když v roce 1889 uskutečnila 72denní cestu kolem světa, což bylo v té době neuvěřitelné dobrodružství.
  • Blyová zemřela v roce 1922 ve věku 58 let, ale její odkaz a vliv na žurnalistiku a společnost zůstávají silné a dodnes. Je považována za jednu z nejvýznamnějších žen v historii americké žurnalistiky a za významnou postavu v boji za lidská práva a spravedlnost.