Kapitán Alfred McLaren, zkušený kapitán americké ponorky, popisuje tento pohled: „Je to nádherná, impozantní věc, která má v sobě určitou zlovolnost." Přesto se malá skupina neohrožených badatelů, mezi nimiž je i McLaren, vydává na misi, jejímž cílem je přepsat historii této děsivé válečné lodi.

V červnu 1989 odhalil oceánograf Robert Ballard, proslulý objevem RMS Titanic, záhadu místa odpočinku Bismarcku. Bitevní loď se nacházela asi 650 kilometrů západně od Brestu a ležela v hloubce přibližně 4 791 metrů, spočívajíc na svém kýlu. Ballard udržoval přesnou polohu vraku v tajnosti, aby odradil lovce artefaktů.

Z McLarenovy mise pak vznikly tyto záběry:

Zdroj: Youtube

Krátce z historie

Bismarck, impozantní válečný stroj, patřil k první dvojici bitevních lodí třídy Bismarck vyrobených pro Kriegsmarine nacistického Německa. Tato kolosální válečná loď, pojmenovaná po kancléři Otto von Bismarckovi, byla spuštěná na vodu v únoru 1939 a byla důkazem německé námořní zdatnosti. Stavba lodi byla dokončená v srpnu 1940 a jednalo se tak o největší bitevní loď, jakou kdy Německo objednalo, a jednu z nejmohutnějších lodí v celé Evropě.

Během své osmiměsíční kariéry během druhé světové války se však Bismarck v květnu 1941 vydal na jedinou útočnou misi s kódovým označením Rheinübung. Cílem mise bylo narušit spojenecké námořní trasy, táhnoucí se od Severní Ameriky až po Velkou Británii, a to tím, že se vydá do rozlehlých vod Atlantského oceánu. Bohužel cesta Bismarcku byla přísně monitorována.

Zlom přišel v bitvě v Dánském průlivu, kde se britský křižník HMS Hood omylem zaměřil na Prinz Eugen, zatímco HMS Prince of Wales zasáhl Bismarck. Katastrofální střetnutí vedlo ke zničení HMS Hood, což vyvolalo otřes v královském námořnictvu. V odvetě Britové zahájili neúnavné pronásledování Bismarcku, do něhož se zapojilo množství válečných lodí.

Kdo Bismarck skutečně pochopil?

V roce 1941 po dobu jednoho strašlivého týdne Bismarck kraloval na širém moři. Při své první plavbě potopil HMS Hood, britskou námořní chloubu, za pouhých osm minut, přičemž přežili jen tři lidé a 1415 lidí utrpělo ohromující ztráty.

Rozkaz Winstona Churchilla byl jednoznačný: „Musíte potopit Bismarck." Do lovu se zapojilo šestnáct britských válečných lodí, které dokonce riskovaly, že jim dojde palivo. Nakonec tři britské lodě zahnaly nepřítele stovky kilometrů daleko od irského pobřeží.

Jeden z námořníků z lodi HMS Rodney vyprávěl o tomto souboji: „Než jsme skončili, nechali jsme ji hořet od zádi k zádi a ona se potápěla." Ale byl to celý příběh?

Díky nejmodernější technologii umožňující hlubokomořský průzkum kapitán McLaren a jeho kolegové zpochybňují zavedený příběh. Tvrdí, že Bismarck nemusel najít svůj vodní hrob kvůli britskému požáru. Místo toho se domnívají, že loď potopili nacisté.

„Před prvním ponorem jsem byl připraven tvrdit, že ji potopili Britové," přiznává McLaren. Po pečlivém prozkoumání vraku však tvrdí, že v blízkosti čáry ponoru, natož pod ní, nejsou žádné stopy po střelách nebo torpédech.

Přesto ne všichni jsou přesvědčeni...

Průzkumník a autor David Mearns zůstává skeptický a trvá na tom, že při dostatečně pečlivém zkoumání jsou škody viditelné. Tvrdí, že další důkazy se mohou skrývat pod bahnitým rubášem mořského dna. Kromě toho se svědectví britských i německých námořníků z té doby shodují v tom, že se Britové mstili.

Příběh lodi Bismarck, od její impozantní konstrukce až po její neblahou misi, je příběhem opředeným historií. Loď byla uvedena do služby v roce 1940 a představovala bezprostřední hrozbu pro spojeneckou námořní dopravu a britské námořnictvo. Během svého prvního bojového výpadu potopila legendární loď HMS Hood, čímž vyprovokovala britské pronásledování.

Vrak Bismarcku, který byl postavený s nebývalou pevností a objevený v roce 1989, si pozoruhodně zachoval hákové kříže, které nacisté namalovali na jeho palubu. Její první mise byla určená k tomu, aby zpustošila spojeneckou lodní dopravu, nikoli k přímému útoku na britské válečné lodě.

Sága o Bismarcku je napínavou kapitolou v análech druhé světové války. Tajemství, která střeží, dodnes podněcují debaty o jeho konečném osudu. Podlehl britské síle, nebo nacisté svou neporazitelnou válečnou loď potopili, aby se vyhnuli zajetí? Odpověď se možná skrývá mezi strašidelnými troskami a čeká na další průzkum a objevení.

Odborníci diskutují o podrobnostech, ale obecně se shodují na tom, že Bismarck byl předurčený k potopení. Potopení pouze urychlilo nevyhnutelné a zabránilo dopadení královským námořnictvem. Odkaz Bismarcku přetrvává nejen kvůli jeho děsivé pověsti, ale také kvůli záhadám, které stále střeží hluboko pod vlnami.

Zdroje: abcnews.go.com, allthatsinteresting.com/bismarck-battleship, en.wikipedia.org/wiki/German_battleship_Bismarck