Pro domácí úkol

Příběh, který se nestává často, začal před pěti lety u vesnice Birkelse v dánském Severním Jutsku. Tehdy přišel čtrnáctiletý Daniel R. Kristiansen domů s tím, že má napsat referát z dějepisu na téma druhá světová válka. Jeho tatínek Klaus si vzpomněl na vyprávění svého dědečka o německém letadle, které se zřítilo na rodinné farmě údajně v době, kdy s babičkou jako kluk pekl vánoční cukroví. Dědeček dle pana Klause rád vyprávěl poutavé příběhy, bohužel značně přibarvené, a obvykle nebyly zcela pravdivé. Pokud by tam skutečně letadlo havarovalo, jeho trosky by Němci odstranili, jak se pan Klaus domníval. Navíc na poli rodinné farmy, dnes pastvině, desetiletí hospodaří jeho rodina a nikdy se nic nenašlo. Považoval to za další dědečkovu „dobrou“ historku.

Ale přesto, jak později uvedl pro media: „Když můj syn Daniel dostal domácí úkol o druhé světové válce, žertem jsem mu řekl, aby si vyrazil ven a našel letadlo, které se mělo zřítit na poli.“

A detektor pípá

Daniel vybavený detektorem kovů v doprovodu svého otce vyrazil do polí hledat stopy po bojovém letounu spíš jen pro zábavu, s nějakým velkým nálezem nepočítal. „Vyšli jsme na pole s detektorem kovů,“ řekl pan Kristiansen mediím. „Doufal jsem, že najdeme nějaké kovové pláty nebo něco, co by Daniel mohl ukázat ve škole.“ A detektor skutečně zapípal. A Kristiansenové začali kopat. „Nejprve jsme odkopali spoustu hlíny s kovovými úlomky. V první chvíli to ani jako letadlo nevypadalo. Byly to tisíce a tisíce kousků…“

Pro své další vykopávky si půjčili bagr od souseda a v hloubce čtyři až šest metrů objevili trosky kokpitu, motor a další úlomky letadla. A také kosti a kusy oblečení. „A pak jsme našli nějaké osobní věci – peněženku a knihu. Buď to byla malá Bible nebo Mein Kampf. Nedotýkali jsme se jí, jen jsme ji dali do nějakých pytlů, protože jsme věděli, že může být důležitá.“

Následující video ukazuje celý nález německého letadla z druhé světové války:

Zdroj: Youtube

Když si Daniel a pan Klaus uvědomili, že se skutečně dívají na roztříštěný německý Messerschmitt, o kterém starý pán vyprávěl, nález oznámili patřičným dánským úřadům a historikům.

V péči odborníků

Dalších vykopávek se ujali odborníci, kvůli ostatkům pilota také forenzní specialisté ze severojutské policie a pyrotechnici, protože letadlo havarovalo s municí na palubě. Policie pak o nálezu informovala německé velvyslanectví.

Dánští archeologové spolu s pilotovou kombinézou, čepicí a třemi kondomy našli v peněžence dvě dánské mince a stravenky do vojenské kantýny ve výcvikové základně německých pilotů v nedalekém Aalborgu. Poté se jim ve spolupráci s německou kanceláří Deutsche Dienststelle podařilo na základě vojenského deníku a ručně nadepsané obálky s potravinovými kupony pilota identifikovat. Byl jím 19letý Hans Wunderlich z malého městečka v Bavorsku. Jeho totožnost potvrzoval i monogram vyrytý v plášti hodinek, také nalezených mezi troskami. V letadle Messerschmitt Mf 109 se Wunderlich nad vesnicí Birkelse zřítil 10. října 1944. Podle německých archivů došlo „k smrtelné havárii v bažinatém terénu“ a trosky letadla se nenašly. Jeho úmrtí bylo oficiálně zaznamenáno až 5. března 1945 na radnici v Holenbrunnu, obci, kde žil jeho otec.

Zmíněné radosti

Dle dánského archeologa Torbena Sarauwa jde o velmi neobvyklý nález a jediný vrak německého letadla z druhé světové války objevený v Dánsku. Nálezy obohatí muzejní sbírky (smutné) válečné historie. A Daniel? Ten kromě toho, že splnil domácí úkol „na jedničku s hvězdičkou“, měl samozřejmě z významného nálezu, o který se zasloužil, nesmírnou radost. A pan Klaus? Zjistil, že jeho dědeček asi nebyl jen baron Prášil a zalitoval, že mu měl víc naslouchat a víc věřit.

A ostatky pilota? Vzhledem k tomu, že Wundrlich v době nálezu již neměl žádné příbuzné, o jeho uložení rozhodovala Německá komise pro válečné hroby, která zodpovídá za pohřbívání vojáků z druhé světové války. Jeho ostatky byly pohřbeny na válečném hřbitově v Dánsku.

Zdroje: theculturetrip.com, edition.cnn.com, www.dailymail.co.uk