Nehty poskytují náhled na celkový zdravotní stav člověka a potenciálně vypovídají o jeho životním stylu. Ne všechny změny vzhledu nehtů jsou ale důvodem k obavám. Některé změny jsou přirozené a souvisejí se stárnutím nebo užíváním léků. 

Co prozradí nehty

Pokud se vám na vašich nehtech přece jen něco nezdá, doporučuje se kontaktovat svého lékaře. Zejména doprovází-li tyto změny únava nebo bolesti břicha. Jedním z klíčových aspektů, které je třeba sledovat, je lunula. Bílý půlměsíc na bázi většiny nehtů. 

Změny její barvy nebo velikosti mohou signalizovat základní problémy. Terryho nehty, které se vyznačují bílým nehtem s úzkým pruhem v horní části, mohou poukazovat na cirhózu, chronické selhání ledvin nebo srdeční selhání. 

Namodralý odstín lunuly může naznačovat Wilsonovu chorobu, zatímco červená lunula může ukazovat na srdeční selhání. Kromě barvy si pozornost zaslouží také abnormální tvary a povrchy nehtů. 

Nehty s důlky mohou poukazovat na lupénku, chronické kožní onemocnění. Měkké, lžičkovité nehty mohou být známkou problémů souvisejících s nedostatkem nebo nadbytkem železa. 

Stav, kdy se nehty zakřivují kolem zvětšené špičky prstu, může naznačovat kardiovaskulární, plicní nebo gastrointestinální problémy. Tmavé pruhy podél nehtů mohou být také důvodem k obavám a mohou signalizovat melanom. 

Čeho se obávat

Vroubkované vodorovné čáry, známé jako Beauovy čáry, mohou poukazovat na prodělané nemoci, zranění nebo dokonce na cukrovku. Modrý odstín nehtů může být varovným signálem nízké hladiny kyslíku, což může souviset s COVID-19.

Co nehty prozradí o vašem zdraví? 

Zdroj: Youtube

Méně naléhavé je žluté zbarvení nehtů, které může souviset s chronickou bronchitidou nebo plísňovými infekcemi. Bílé nehty, stejně jako Terryho nehty, mohou odrážet problémy s játry, ledvinami nebo srdcem. Tenké a lámavé nehty mohou souviset s poruchami štítné žlázy nebo jednoduše s dehydratací.

Pokud vás trápí lámavost nehtů, pomohou doplňky stravy s biotinem, častá hydratace nehtů i kůže rukou s pomocí vazelíny a nošení rukavic při domácích pracích. Zásadní roli pro zdraví nehtů hraje také vyvážená strava.

Vaše nehty jsou jasným indikátorem vašeho zdraví. Pochopením změn, které na nehtech mohou nastat, můžete učinit ta správná „proaktivní“ opatření pro celkovou pohodu. Zdravý nehet je hladký a přirozeně lesklý. Pokud takto nevypadá, je lepší kontaktovat svého lékaře. 

Zdroje: www.ncbi.nlm.nih.gov, www.webmd.com, health.clevelandclinic.org