Jakými nemocemi trpěli lidé v raném středověku? Výzkum hřbitova přinesl hrozivá zjištění

Natálie Borůvková | 17. 1. 2023

Jak už je známo, středověk nebyl procházkou růžovou zahradou. Tento fakt platil také u hygieny a nemocí. Tušíte, jaké nemoci sužovaly lidi ve středověku nejvíce?

Jak totiž ukázal výzkum středověkého hřbitova, nebyla to legrace. Tato zjištění jsou celkem hrozivá.

Jakými nemocemi trpěli lidé v raném středověku

Středověk byl pověstný nejen svou krutostí, ale také tím, že pokud šlo o hygienu a očistné návyky, šlo to spíše od desíti k pěti. Rozhodně tomu sama doba, do které byl středověk situován, dosti nahrávala. 

Lidé tehdejší doby, nejenže o hygieně neměli tu správnou osvětu, ale také mnohdy neměli podmínky na to, aby se takříkajíc vůbec umyli. I kdyby chtěli, zkrátka nebylo jak a ani kde. Všudypřítomná špína si pak ale vybrala svou krutou daň.

Špatné hygienické návyky s sebou přinášely nejen nemoci, ale také strastiplné životní podmínky. V tom byly velmi nápomocné krysy, které byly ve středověku přemnožené a jako přenašeči chorob naprosto skvělé.

Krysy ale nebyly jediným způsobem, díky kterému se celá řada nemocí úspěšně šířila raketovou rychlostí a klátila jednoho člověka za druhým. Ne u všech nemocí však známe přesného původce. Období středověku zůstává v tomto směru z velké části stále neprozkoumané. 

Výzkum hřbitova přinesl hrozivá zjištění

Přesto se vědcům podařilo zjistit mnohem víc o tom, jak to s nemocemi a jejich šířením v období středověku opravdu bylo. Pomohlo k tomu místo, které je jako zdroj informací v tomto ohledu doslova jako dělané. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci se totiž zaměřili na hřbitov. Cílem bylo lépe porozumět tomu, proč lidé v období středověku umírali a jaký vliv pak samotné nemoci na jejich organismus měly. A tak se vědci pustili do práce. Byl to právě výzkumný tým z Kielské univerzity, který následně zkoumal DNA dávno pohřbených koster.

Analýza 1300 let starých kostí odhalila hrozivá zjištění. "Údaje o DNA ukázaly, že obyvatelé Lauchheimu trpěli infekcemi a různými patogeny, jako je Mycobacterium leprae, virus hepatitidy B HBV, parvovirus B19 a virus varioli VARV," řekl Ben Krause Kyora, profesor z Ústavu klinické molekulární biologie ČZU a člen klastru excelence ROOTS, vedoucí výzkumného týmu.

Vše, co se vědcům podařilo díky analýze koster středověkých lidí zjistit, pak vedlo vědce k závěru, že všechny zjištěné patogeny vytvářely ideální prostředí ke vzniku dalších chronických či akutních onemocnění různé závažnosti.

Jak se ve středověku stavěly hrady. Nadšenci to zkusili a vzniklo něco úžasného. Podívejte se!
Magazín

Jak se ve středověku stavěly hrady. Nadšenci to zkusili a vzniklo něco úžasného. Podívejte se!

Lidé ve středověku, díky nechvalně špatné hygieně, tak často byli sužováni bolestmi břicha, fibrózou jater či dokonce i rakovinou. Často umírali ve velkých a dlouhotrvajících bolestech. I proto byla úmrtnost středověkých lidí tak vysoká.

Zdroje:

www.medievalists.net

www.uni-kiel.de

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Tagy hřbitov nemoc raný středověk středověk