Jak totiž ukázal výzkum středověkého hřbitova, nebyla to legrace. Tato zjištění jsou celkem hrozivá.

Jakými nemocemi trpěli lidé v raném středověku

Středověk byl pověstný nejen svou krutostí, ale také tím, že pokud šlo o hygienu a očistné návyky, šlo to spíše od desíti k pěti. Rozhodně tomu sama doba, do které byl středověk situován, dosti nahrávala. 

Lidé tehdejší doby, nejenže o hygieně neměli tu správnou osvětu, ale také mnohdy neměli podmínky na to, aby se takříkajíc vůbec umyli. I kdyby chtěli, zkrátka nebylo jak a ani kde. Všudypřítomná špína si pak ale vybrala svou krutou daň.

Špatné hygienické návyky s sebou přinášely nejen nemoci, ale také strastiplné životní podmínky. V tom byly velmi nápomocné krysy, které byly ve středověku přemnožené a jako přenašeči chorob naprosto skvělé.

Krysy ale nebyly jediným způsobem, díky kterému se celá řada nemocí úspěšně šířila raketovou rychlostí a klátila jednoho člověka za druhým. Ne u všech nemocí však známe přesného původce. Období středověku zůstává v tomto směru z velké části stále neprozkoumané. 

Výzkum hřbitova přinesl hrozivá zjištění

Přesto se vědcům podařilo zjistit mnohem víc o tom, jak to s nemocemi a jejich šířením v období středověku opravdu bylo. Pomohlo k tomu místo, které je jako zdroj informací v tomto ohledu doslova jako dělané. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Vědci se totiž zaměřili na hřbitov. Cílem bylo lépe porozumět tomu, proč lidé v období středověku umírali a jaký vliv pak samotné nemoci na jejich organismus měly. A tak se vědci pustili do práce. Byl to právě výzkumný tým z Kielské univerzity, který následně zkoumal DNA dávno pohřbených koster.

Analýza 1300 let starých kostí odhalila hrozivá zjištění. "Údaje o DNA ukázaly, že obyvatelé Lauchheimu trpěli infekcemi a různými patogeny, jako je Mycobacterium leprae, virus hepatitidy B HBV, parvovirus B19 a virus varioli VARV," řekl Ben Krause Kyora, profesor z Ústavu klinické molekulární biologie ČZU a člen klastru excelence ROOTS, vedoucí výzkumného týmu.

Vše, co se vědcům podařilo díky analýze koster středověkých lidí zjistit, pak vedlo vědce k závěru, že všechny zjištěné patogeny vytvářely ideální prostředí ke vzniku dalších chronických či akutních onemocnění různé závažnosti.

Lidé ve středověku, díky nechvalně špatné hygieně, tak často byli sužováni bolestmi břicha, fibrózou jater či dokonce i rakovinou. Často umírali ve velkých a dlouhotrvajících bolestech. I proto byla úmrtnost středověkých lidí tak vysoká.

Zdroje:

www.medievalists.net

www.uni-kiel.de

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov