Jak ve středověku testovali plodnost manželů: Absurdní metody dnes nepochopíme

Neplodnost byla ve středověku legálním důvodem k rozvodu.

Neplodnost byla ve středověku legálním důvodem k rozvodu.

Foto: Profimedia.CZ

Neplodnost představovala ve středověku vážný problém. Byl to v podstatě jediný možný (a také uplatňovaný) důvod rozvedení manželství. Ačkoli byla vina připisována častěji ženě, středověcí lékaři brali v potaz i neplodnost mužskou. A léčili ji způsoby vskutku roztodivnými.

Podle britské historičky Catherine Riderové lékaři ve středověku rozlišovali hned tři formy mužské neplodnosti: na vině mohla být podle nich nedostatečná pohlavní touha, neschopnost erekce, nebo nízká produkce semene. Obecně se věřilo, že "studená a suchá" varlata naznačují nekvalitní, či dokonce chybějící sperma.

Jak ale zjistit, zda je neplodný skutečně muž, a nikoli jeho manželka? K tomu posloužil jednoduchý test: manželé vykonali malou potřebu do nočníků, které pak nechali deset dní stát. Pokud se v jedné z nádob objevili červi, znamenalo to, že jde o moč neplodného člověka.

V případě ženy se plodnost mohla ověřit tak, že se do její moči vložila zrnka ječmene. Jestliže do deseti dnů vyklíčila, žena byla plodná.

V praxi však neplodnost obvykle vyplynula na povrch až v druhém manželství. Byla by opravdu velká náhoda, kdyby si muž vzal dvě neplodné ženy za sebou.

Středověké lékařství využívalo kromě bylin i prapodivné ingredience.

Léčba ve středověku: Na angínu tuk z tlusté kočky, na pakostnici kozí bobky

Léčba byla za starých časů v podstatě nemožná, ale lidé se nevzdávali. Vesnické báby přivolávaly početí kouzelnými formulemi, talismany a bylinnými lektvary. Studovaní lékaři měli v apatykách léčiva ještě podivnější: například vepří varlata, která se měla usušit, rozemlít a podávat ve víně po dobu tří dnů. Pokud by to nezabralo, v záloze byla ještě zaječí děloha a šanta kočičí.

Pánům byla navíc doporučována nejrůznější přírodní afrodiziaka, zatímco ženám lékaři radili sexuální touhu naopak krotit. Věřilo se totiž, že neplodnost ženy bývá způsobena "přílišnou vášní".