Jak ve středověku testovali plodnost manželů: Absurdní metody dnes nepochopíme

Nataša Slánská | 5. 7. 2020
Václav IV. byl sice velmi náruživý, ale potomky nezplodil.
Lékaři přiznávali, že neplodná může být jak žena, tak muž.
Neplodnost muže lékaři přisuzovali nízkému libidu nebo nedostatku semene.

Neplodnost představovala ve středověku vážný problém. Byl to v podstatě jediný možný (a také uplatňovaný) důvod rozvedení manželství. Ačkoli byla vina připisována častěji ženě, středověcí lékaři brali v potaz i neplodnost mužskou. A léčili ji způsoby vskutku roztodivnými.

Podle britské historičky Catherine Riderové lékaři ve středověku rozlišovali hned tři formy mužské neplodnosti: na vině mohla být podle nich nedostatečná pohlavní touha, neschopnost erekce, nebo nízká produkce semene. Obecně se věřilo, že "studená a suchá" varlata naznačují nekvalitní, či dokonce chybějící sperma.

Jak ale zjistit, zda je neplodný skutečně muž, a nikoli jeho manželka? K tomu posloužil jednoduchý test: manželé vykonali malou potřebu do nočníků, které pak nechali deset dní stát. Pokud se v jedné z nádob objevili červi, znamenalo to, že jde o moč neplodného člověka.

V případě ženy se plodnost mohla ověřit tak, že se do její moči vložila zrnka ječmene. Jestliže do deseti dnů vyklíčila, žena byla plodná.

V praxi však neplodnost obvykle vyplynula na povrch až v druhém manželství. Byla by opravdu velká náhoda, kdyby si muž vzal dvě neplodné ženy za sebou.

Léčba ve středověku: Na angínu tuk z tlusté kočky, na pakostnici kozí bobky
Magazín

Léčba ve středověku: Na angínu tuk z tlusté kočky, na pakostnici kozí bobky

Léčba byla za starých časů v podstatě nemožná, ale lidé se nevzdávali. Vesnické báby přivolávaly početí kouzelnými formulemi, talismany a bylinnými lektvary. Studovaní lékaři měli v apatykách léčiva ještě podivnější: například vepří varlata, která se měla usušit, rozemlít a podávat ve víně po dobu tří dnů. Pokud by to nezabralo, v záloze byla ještě zaječí děloha a šanta kočičí.

Pánům byla navíc doporučována nejrůznější přírodní afrodiziaka, zatímco ženám lékaři radili sexuální touhu naopak krotit. Věřilo se totiž, že neplodnost ženy bývá způsobena "přílišnou vášní".

Tagy lékař Plodnost středověk