Netopýří bomby: Miliony netopýrů nesoucích napalm měly spálit Japonsko na prach

Daniel Novotný | 8. 2. 2020
Netopýří bomba
Netopýří bomba
Netopýří bomba

Některé nacistické Wunderwaffen neboli zázračně zbraně se v dnešní době setkávají s výsměchem. Zvon, s nímž se dá cestovat čase? Satelity, které zabíjí? Němci ovšem nebyli jediní, kdo během druhé světové války přicházel s absurdními nápady na superzbraně. Představme si americké netopýři bomby.

Největším nepřítelem Spojených států bylo bezesporu Japonsko. Po nečekaném útoku na Pearl Harbor se ostrovní stát ocitl v hledáčku pomstychtivých Spojenců, kteří přemýšleli, jak mu útok mnohonásobně oplatit. Jednou z možností měly být ničivé netopýří bomby.

Nejednalo se o krycí název nebo jméno zbraně, která svým tvarem připomínala tohoto malého okřídleného savce. Doslova šlo o bombu napěchovanou netopýry, kteří na sobě měli připevněnou časovanou zápalnou nálož. S nápadem poprvé přišel zubař z Pensylvánie Lytle S. Adams. Svou ideu na smrtící zbraň přednesl americkému prezidentu Theodoru Rooseveltovi, jemuž se natolik zalíbila, že projekt schválil a přidělil ho vynálezci napalmu Louisi Fieserovi.

Létající tank Antonov: Měl být zázračnou zbraní, ale doplatil na nedomyšlenost
Magazín

Létající tank Antonov: Měl být zázračnou zbraní, ale doplatil na nedomyšlenost

Cílem byly hořlavé japonské domy

Jak netopýří bomba vypadala? Šlo o tvarem připomínající střelu, jejíž vnější plášť se skládal z 26 regálů po 40 přihrádkách. Do jedné této kazety se vešlo 1040 malých netopýrů. K hladkému dopadu bez výbuchu sloužil přidělaný padák, tvorové měli čas na to vylétnout ze svých provizorních hnízd a usadit se tam, kde je armáda Spojených států potřebovala – do podkroví bambusových a papírových domů Japonců. Časovaná nálož by se v tu pravou chvíli postarala o bleskový vznik smrtonosných požárů.

Ke svému plánu Američané zvolili netopýra mexického, jenž žije v milionových hejnech, unese několikanásobek své váhy a během hibernace nepotřebuje potravu.

Sonické dělo: Tajná nacistická zbraň zabíjela zvukem. Zkonstruoval ji Čech
Magazín

Sonické dělo: Tajná nacistická zbraň zabíjela zvukem. Zkonstruoval ji Čech

Savce nahradil tlusťoch

Bomba zvaná X-Ray se dočkala své premiéry, a málem i derniéry. Při zkouškách netopýři podpálili část vojenské základny v Novém Mexiku. Nakonec to splnilo svůj účel, bomba si však musela projít další zkouškou v modelové vesničce v Utahu. Stovky netopýrů úspěšně zapálily falešné domy z papíru a bambusu. Výsledky mluvily jednoznačně, X-Ray byla zkázonosnější než obyčejná bomba. Zatímco klasický výbuch by rozhořel maximálně 400 požárů, nenápadní savci by jejich počet desetkrát znásobili.

Nakonec se od netopýrů upustilo a nahradili je dva úspěšní pánové – atomové bomby Little boy a Fat Man. Vynálezce X-Ray sám uznal, že netopýři by možná zdevastovali Japonsko, ale s malými ztrátami na životech.

Jak funguje Napalm, nejničivější zbraň války ve Vietnamu
Magazín

Jak funguje Napalm, nejničivější zbraň války ve Vietnamu

Tagy bomba Druhá světová válka Japonsko Netopýři Nové Mexiko Pearl Harbor Pensylvánie USA Utah zbraň