Jak vypadal život v ruských nevěstincích 19. století. Tragičtější místo si ani nelze představit

Tereza Malá | 28. 12. 2022

Život v ruských nevěstincích byl velmi monotónní. Obývaly je dívky, které se do nich dostaly většinou podvodem pod příslibem zcela jiné budoucnosti. Ač byly nevěstince, většinou ty moskevské, velmi luxusně zařízeny, život zde byl nezáviděníhodný.

Například v roce 1889 bylo v Moskvě 111 veřejných domů, což představovalo téměř dvojnásobný nárůst oproti roku 1898. A jejich počet se stále zvyšoval. Žilo v nich více než tisíc žen, které sem byly většinou vlákány podvodem.

V Moskvě existovala síť jakýchsi prodavaček či naháněček, a nejen tam. Moskva ale byla jakýmsi centrem neřesti. Ženy se nazývaly ošetřovatelky, muži makabejci, ale ve skutečnosti fungovali jako překupníci a poblíž obchodů, kam chodily služebné, nabízeli ženám lepší a snadný výdělek.

Osiřelé dívky, často z Polska

Dívky věřily, že dostanou práci hospodyně, barmanky nebo pokojské, přitom nebyly ani zletilé. Existuje příběh 15leté osiřelé dívky z Vologdy, která přijela do Moskvy, kde ji byla nabídnuta práce chůvy. Místo toho však skončila bez peněz v hospodě, kde propadala zoufalství. Toho si ale všimla žena, která měla kontakty s nevěstinci. Dívka kouzlu šperků, luxusních šatů a ženiných slibů podlehla. A stala se tak skutečně chůvou – tedy alespoň dle profese, protože v jejím věku nebylo možné uvést ji jako prostitutku. A tak se její život navždy změnil.

Podobný osud čekal desítky, možná i stovky osiřelých dívek, které se nechaly zlákat jednoduchou prací s vysokým výdělkem a dárky, bezplatným jídlem a vínem. Velkou skupinu tvořily dívky z Polska, které byly do Ruska dodávány tajným kanálem a odváděny násilím. Stály totiž pouhých 20 až 300 rublů.

Na velmi zajímavé video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Se souhlasem rodičů

Kolik se za dívku zaplatilo, záviselo na jejím zdravotním stavu, obratnosti a ubytování. TY dívky, které se vzpouzely, byly nejlevější, aby podlehly a daly se zkrotit. Vzpurnou dívku zavřeli do místnosti, svázali a bili svazky ručníků, dokud se její tělo nepokrylo podlitinami a modřinami. Tyto dívky nesměly z veřejných domů vycházet bez doprovodu.

Paradoxní je, že některé dívky zde pracovaly i se souhlasem jejich rodičů. Ty přímo veřejný dům kontaktoval a organizátoři nevěstinců se s nimi dokonce přátelili. Proběhlo pár přátelských stakanů vodky a obchod byl uzavřen – spokojení rodiče byli nadšeni a své dcery dokonce k práci přemlouvali.

Moskva coby hnízdo luxusních nevěstinců

V Moskvě se nacházela spousta velmi drahých nevěstinců, jejich pokoje byly luxusně zařízeny a nezřídka zde byly i netradiční atrakce. Hrací postele, zrcadlové komnaty a podobně. Zde byly samozřejmě i vyšší ceny, které v těchto luxusních zařízeních začínaly na jednom rublu za hodinu a dvou za noc.

Jenže hosté utratili mnohem víc – alkohol zde tekl proudem a mnohdy stála lahev vína víc než samotná „dívka“. Z dívek se stávaly alkoholičky, nucené pít se svými zákazníky. Ostatně jen s obrovským množstvím alkoholu byly dívky schopny čelit tak obrovskému počtu a přáním mužů. Pracovaly prakticky neustále, odpočívaly při procházkách, kdy dávaly na odiv luxus, ve kterém žijí – po Moskvě se projížděly v kočárech, což byla pro jejich domovský podnik super reklama.

Dějiny prostituce: Jak to vypadalo v lupanaru, nejstarším nevěstinci světa?
Magazín

Dějiny prostituce: Jak to vypadalo v lupanaru, nejstarším nevěstinci světa?

Navrch huj, vespod fuj

Jenže jejich skutečný život v nevěstincích byl velmi monotónní. Ženy vstávaly v deset hodin, kdy se vykoupaly a snažily se zbavit kocoviny. Pily čaj a kávu a pak se začaly nudit. Nezřídka kdy se mezi sebou praly a hádaly, protože byly pod neustálým vlivem alkoholu. Četly brakovou literaturu a čekaly na večer, kdy je přišli kadeřníci a kosmetičky upravit a připravit na šichtu. V Rusku se ženy neukazovaly ve spodním prádle, ale naopak v luxusních šatech a s bílou tváří. Tomuto druhu života odpovídaly i jejich přezdívky – Rosa, Mary – rády si vypůjčovaly cizí jména.

Šichta pak trvala celou noc a dívky se často potýkaly s velmi zvrácenými choutkami svých kunčoftů. Ti je velmi často bili a nutili je dělat věci proti jejich vůli. Veřejné domy se zase nestyděly mužům podávat jed a závadný a silný šňupací tabák. To muže vypnulo, přišli o všechno. Nezřídka se však přiotrávily i samy dívky.

Dotyk
Dočtěte si článek ZDARMA, stačí se přihlásit nebo registrovat.
Již máte účet?
Tagy alkohol dům Moskva oblečení podvod Polsko prostituce Rusko Říjnová revoluce Vologda