Nešťastný příběh mladičké středověké nevěstky Els. Doplatila na velkou naivitu

Máří Magdalena sloužila nevěstkám jako příklad napravené hříšnice. (Obraz od Jana van Scorela)

Máří Magdalena sloužila nevěstkám jako příklad napravené hříšnice. (Obraz od Jana van Scorela)

Foto: Profimedia.CZ

Ve středověku bychom těžko našli jinou profesi, ke které se společnost stavěla s větším pokrytectvím. Prostituci považovali za prospěšnou, ba přímo nezbytnou i křesťanští filosofové. Přesto bylo na nevěstky pohlíženo jako na padlé ženy, jež neměly mezi slušnými měšťany místo. Jejich životní osudy zanikly v hlubinách dějin a dochovala se nám z nich jen malá hrstka příběhů.

"Potlačte prostituci, a vrtošivé chtíče rozvrátí společnost," prohlašoval údajně svatý Augustin na přelomu 4. a 5. století. Ačkoli se církev snažila od fyzické lásky distancovat a připouštěla ji jen mezi manželi, dokázala pochopit frustraci, která by zachvátila svobodné muže a vdovce, kdyby jim bylo zakázáno navštěvovat lehké ženy. Kněží se obávali násilných útoků na počestné manželky a panny, stejně jako možného nárůstu sodomie.

Podnikavý biskup

Veřejné domy tedy byly tolerovány coby nutné zlo, a rodící se středověká města navíc našla způsob, jak na nich dobře vydělat. Sama je zřizovala a následně je pronajímala živnostníkům, přičemž získávala peníze jak z nájmu, tak z daní z příjmu. V londýnském předměstí Southwark v 15. století síť nevěstinců provozoval dokonce sám biskup z Winchesteru. Svědčí o tom pozoruhodný dokument, v němž biskup stanovil pro správce domů i nevěstky přísná pravidla.

Pod pokutou 12 pencí například správcům zakázal zaměstnávat vdané ženy a jeptišky. Pro nevěstky stanovil jasný kodex oblékání a zatrhl jim svádět muže přímo na ulici. Některými pravidly je ale zároveň chránil před zneužíváním - správci nesměli držet dívky v domech násilím ani je nutit, aby si u nich hradily stravu. Nevěstky pod bikupovým vedením měly právo stravovat se v jakémkoli zařízení, které si samy zvolily, což bylo ve své době pokrokové. Úsměvný je jen fakt, že z nevěstinců v Southwarku profitoval katolický duchovní.

Výjev z nizozemského nevěstince, neznámý autor, 1537Výjev z nizozemského nevěstince, neznámý autor, 1537Zdroj: Profimedia.CZ

Chvíle veselé i krušné

Přestože lehké ženy stály oficiálně na okraji společnosti, v některých evropských městech byly pro zpestření zvány na společenské veselice, svatby a tancovačky. V Norimberku se traduje se historka, kterak partička nevěstek zadržela u bran přijíždějícího císaře Fridricha III. a držela ho spoutaného zlatým řetězem, dokud nezaplatil symbolické výkupné. Jestliže panovníka zrovna nesledoval kárající pohled jeho manželky, nezbednému laškování se určitě nebránil…

středověká žena, spodnička, ořez

Jaké nosily spodní prádlo ženy ve středověku: Kalhotky neřešily vůbec

Nejstarší řemeslo však mělo i svou odvrácenou stránku. Pro většinu počestných měšťanů byly nevěstky "nečisté" a hříšné. Úředníci od veřejných domů jen vybírali peníze, ale kontrolní razie sem nepodnikali. Nikdo tedy netušil, co se za zavřenými dveřmi děje a zda správci skutečně dívkám vyplácejí smluvené částky. Čas od času na veřejnost prosáklo, že jsou nevěstkám z jejich výdělků strhávány nekřesťansky vysoké poplatky za stravu a noclehy, takže si vlastně žádné peníze nevydělají. To se ale v domě muselo stát něco vážného, aby se o všechny tyto nepravosti začala zajímat radnice.

Muži z vyšších kruhů vyhledávali společnost lehkých žen běžně.Muži z vyšších kruhů vyhledávali společnost lehkých žen běžně.Zdroj: Profimedia.CZ

Smutný příběh kuchtičky Els

Jeden takový vážný případ se přetřásal roku 1471 v německém Nördlingenu. Správce nevěstince Lienhart Fryermut a manželka Barbara donutili k prostituci dívku jménem Els, která u nich měla sloužit jen jako kuchtička. Dívka záhy otěhotněla a ve 20. týdnu těhotenství potratila poté, co jí Barbara podala lektvar na vyhnání plodu. Jedna z nevěstek byla kruté scéně přítomna a řekla o tom ostatním. Také klienti si povšimli, že Els nápadně rychle "zhubla".

Netrvalo dlouho, a do nevěstince zavítali dva úředníci. Lienhart po jejich návštěvě ubohou Els surově zbil, ale nic mu to nepomohlo. Nevěstky konečně dostaly příležitost si postěžovat, jak se s nimi zachází, a tak jí využily. Lienhart byl vyhnán z města a stejný osud potkal i Barbaru, tu ovšem kvůli zabití plodu navíc čekalo i pranýřování a ocejchování. Jaké byly další osudy mladé Els, prameny už neuvádějí.

O tématu prodejné lásky v období středověku pojednává zajímavé anglické video:

Zdroj: Youtube

Zdroje: https://www.historytoday.com/, https://wellcomecollection.org/, https://en.wikipedia.org/