K objevu došlo čistě náhodou, když dělníci odklízeli svah kvůli přestavbě a narazili na archeologický poklad, který odborníky i badatele uvedl v úžas. Objevili podzemní město, na jehož prohlídku se vydejme díky tomuto videu:

Zdroj: Youtube

Stejnojmenné město nad zemí navzdory svému názvu nebylo obydlím, ale pevností, strategicky navrženou v seldžucké éře a později přestavěnou ve 20. letech 17. století. Její interiér odhaluje fascinující řadu místností a vyvýšený chodník podél hradebních zdí, který nabízí úchvatný výhled na město pod ní.

Okénko do dávné historie poodhaleno

Nádherné podzemní město, později pojmenované Kayasehir, se rozkládá na ohromující ploše 450 000 metrů čtverečních a odhaluje bohatou mozaiku starověkých tajemství. V tomto podzemním labyrintu starém 5 000 let archeologové objevili zbytky kláštera ze 6. století, pohřební komory, a dokonce i podzemní kostel, které vykreslují živý obraz života ve starověké Anatolii.

Město bylo zpřístupněno lidem před třemi lety

Nevsehir, oblast proslulá svými podzemními městy a vesnicemi, se pyšní statutem světového dědictví UNESCO. Podzemní město Nevsehir, obdivuhodně zachovaný a dnes již i citlivě zrekonstruovaný komplex, bylo veřejnosti zpřístupněno v srpnu 2020. Skládá se ze dvou hlavních atrakcí: velkolepého hradu z osmanské éry, který se tyčí na vrcholu kopce a nabízí panoramatický výhled na Nevsehir, a obytného komplexu na svahu známého jako Kayaşehir, sítě místností vytesaných z živé skály.

Mnohé záhady podzemního města

Skutečný zázrak se však v Kayaşehiru skrývá pod zemí. Když návštěvníci prošlapou cestu vedoucí k tomuto podzemnímu zázraku, vstoupí do sítě místností a komnat pečlivě vytesaných do skály. Jedním ze zajímavých objevů je místnost s reliéfem ve skále vytesaného kříže, prostor s neznámým účelem, který snad kdysi sloužil k uložení těl uctívaných světců nebo jako příbytek pro mnichy, kteří se věnovali duchovním cvičením.

V tomto komplexu byl nalezen také jeskynní kostel, svědectví o starověkých náboženských praktikách. Bohužel však jeho křehký stav znemožňuje přístup veřejnosti kvůli vysoké vlhkosti. Malby a architektura kostela napovídají o jeho raném původu, který by mohl sahat do 11. nebo 13. století.

Turecko má podzemních měst spoustu

První humbuk kolem vykopávek v roce 2013 prohlásil Nevsehir za místo největšího podzemního města na světě, což je sice lákavé tvrzení, ale je třeba ho upřesnit. Vytesané místnosti pod hradem na vrcholu kopce nebyly novým objevem; místní obyvatelé je již dlouho využívali ke skladování. Kromě toho nevsehirské místnosti, ačkoli jich bylo mnoho, postrádaly propojené tunely charakteristické pro jiná proslulá podzemní města, jako je Kaymakli a Derinkuyu.

Přesto Nevsehirské zázraky nepřestávají badatele fascinovat. Náhodný objev v roce 2013 otevřel okno do podmanivé minulosti a pozval k prozkoumání světa, který se vymyká představivosti. Tajemné tunely a komnaty čekají na další průzkum, podzemní divy Nevsehiru slibují nekonečná dobrodružství pro ty, kteří mají dost odvahy vstoupit do této říše, kde každá komnata vypráví příběh starověké Anatolie.

Zdroje: cappadociadreams.com, www.dailysabah.com, www.cappadociahistory.com, www.bbc.com