Vědci jsou v šoku z nově nalezeného druhu zvířete: Vypadá jako klokan, ale je to masožravý predátor

Lenka Bělská | 23. 5. 2023

Do konce směny zbývalo dělníkům jen pár minut. Právě kopali na dvoře staré prádelny, když si jeden z nich všiml podivně vyhlížejícího kamene. Jakmile se k němu naklonil, poznal, že věc zabořená v hlíně není nerost. Díval se do prázdných očních důlků nějakého zvířete.

Netrvalo dlouho a muži odkryli kostru tvora se zbytky tkání. „Vypadá to jako klokan,” řekl jeden z nich. „Možná je to pes,” navrhoval další. „Nechtěli byste přestat spekulovat? Vraťte se k práci!” obořil se na ně mistr, který právě vytáčel telefonní číslo Iğdırské univerzity v Turecku.

V Africe našli obří město starší, než je lidská civilizace. Objev století může přepsat historii
Magazín

V Africe našli obří město starší, než je lidská civilizace. Objev století může přepsat historii

Akademici z Centra pro aplikace a výzkum biodiverzity na nic nečekali, sedli do auta a jeli k továrně. Když se na kostru podívali, zvedli obočí. „Zarazily nás hlavně zadní končetiny,” přiznal se vedoucí vykopávek Belkis Muka Yigit. „Byly masivní a měly drápy.”

Predátor z Turecka

Kostra o délce jednoho metru se pyšnila tenkým ocasem, kulatou páteří, hrubým krkem a především skvěle zachovalou lebkou s chrupem. Dlouhé špičáky napovídaly, že živočich se za svého života s největší pravděpodobností živil masem.

„Nejdřív provedeme analýzu tkáně. Tak bychom měli zjistit, o jaké zvíře jde,” řekli vědci. Od roku 2021, kdy byly pozůstatky objevené, je ale původ tvora stále záhadou. Někteří badatelé spekulují, že by se mohlo jednat o masožravého klokana, známého jako Ekaltadeta.

Muž hloubil odpad a prokopl se do prastarého obřího podzemního světa. Geniální systém vědci nechápou
Magazín

Muž hloubil odpad a prokopl se do prastarého obřího podzemního světa. Geniální systém vědci nechápou

Zabiják s tesáky žil asi před 23 až 29 miliony lety a dosahoval velikosti psa. Jedná se o vyhynulý rod vačnatců příbuzný moderním pižmovým krysím klokanům. Problémem ale je, že jeho fosilie byly nalezené pouze v Austrálii.

Stará prádelna

Kostra byla vykopaná v části továrny, která byla čtyřicet let opuštěná. Do zarostlého dvora se tak mohl nepozorovaně dostat jakýkoli živočich. Zároveň, během její stavby nebyl provedený žádný archeologický či paleontologický průzkum.

Zdroj: Youtube

„Podle mě je to jasná Čupakabra,” píše uživatel pod YouTube videem s přezdívkou Louky. Marioara Dunelutz si zase myslí, že jde o pso-klokana, žijícího před miliony lety. Objevily se také názory, že se jedná o dinosaura nebo vyhynulý druh vlka.

Zdroje: www.dailysabah.com, www.earth-chronicles.com, www.en.wikipedia.org

Tagy kostra pes prádelna YouTube