Vědci našli v lidské DNA stopy po neznámém tvorovi. Pravděpodobně nepatřil k lidskému druhu

Natálie Borůvková | 20. 4. 2023

Vědci došli k významnému zjištění. Díky podrobné analýze genomů neandrtálců a denisovanů zjistili, že existoval ještě další předek. Ten však s velkou pravděpodobností nepatřil k lidskému druhu. Přesto je jakousi větví našeho vzdáleného rodokmenu. Co přesně byl zač?

Neznámý tvor

S novou analýzou genomů neandrtálců a denisovanů vědci odhalili DNA dosud neznámého tvora. Ten je považovaný za vzdálenou větev lidského rodokmenu. I přesto, že k lidskému druhu tak úplně nepatřil. 

Vědci zjistili, že v dávné historii docházelo poměrně pravidelně ke křížení lidí s neandrtálci a denisovany. Odehrávalo se to přibližně před 200 000 až 300 000 lety. Tedy o dost dříve, než se doposud předpokládalo. 

Právě toto křížení přináší zcela nový pohled do komplikované historie vzniku člověka a jeho migrace z Afriky.

Spekuluje se, že nalezená DNA může patřit druhu Homo erectus. Problém však spočívá v tom, že DNA tohoto druhu se nikdy nenašla, je proto nemožné to s přesností určit. 

„Myslím, že na této práci je vzrušující to, že ukazuje, co se lze dozvědět o hluboké lidské historii společnou rekonstrukcí celé evoluční historie souboru sekvencí moderních lidí i archaických homininů," uvedl Adam Siepel, počítačový biolog z Cold Spring Harbor Laboratory v New Yorku.

Napůl člověk

Vědci použili bayesovský algoritmus, aby důkladně prozkoumali genomy dávných neandrtálců a denisovanů, dva nelidské druhy, které na Zemi existovaly. Právě analýzou těchto genomů pak mohly lépe pochopit neznámou DNA, kterou objevili. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Objevené rekombinační události prokázaly, že zhruba 1% z nalezené DNA je neznámého původu. Důvodem tak skutečně může být smíchání dvou odlišných chromozomů, které zapříčinilo, že objevené DNA je lidského i nelidského původu. 

Nalezené DNA tak patří předkovi, který byl člověkem jen napůl. Jedná se o záhadné "superarchaické" oblasti DNA, které se nacházely v genomu denisovanů a v člověku kolují dodnes.

Jak poznáte, že váš předek byl neandrtálec? Pokud splňujete tyto znaky, je to pravděpodobné
Magazín

Jak poznáte, že váš předek byl neandrtálec? Pokud splňujete tyto znaky, je to pravděpodobné

Důkazem, že v minulosti nebylo křížení lidských a nelidských druhů výjimkou, je také neandrtálské DNA, které se objevilo u Homo sapiens. Tedy dlouho předtím, než došlo k velké migraci předků moderního člověka z Afriky. Zhruba před 50 000 lety.

Lidé jsou skutečně potomky pouze dvou osob, dokázala DNA. Je to ale trochu jinak, než píše Bible
Magazín

Lidé jsou skutečně potomky pouze dvou osob, dokázala DNA. Je to ale trochu jinak, než píše Bible

„Tato časová osa se zdá být neslučitelná s genetickou výměnou zahrnující přímé předky většiny dnešních Euroasijců, kteří migrovali z Afriky před 50 000 lety. Naše časová osa naopak naznačuje dřívější migraci, ke které došlo nejméně 200 000 let zpátky," dodává Siepel. 

Zdroje: www.livescience.com, www.ancientpages.com, www.sciencedaily.com

Tagy Adam C. Siepel Afrika analýza Cold Spring Harbor Laboratory genom historie migrace New York