V neděli 25. července kolem 17. hodiny vyjížděli hasiči k požáru v pražské Uhříněvsi. Tam totiž začala hořet hala, v níž bylo uskladněno drogistické zboží. Záchranné složky preventivně evakuovaly několik desítek lidí ze sousední haly a rezidentům v okolí doporučily nevětrat. Krátce před 19:00 pak měli hasiči podle webu iRozhlas požár pod kontrolou. Oheň sice způsobil rozsáhlé škody, naštěstí si však nevyžádal ani jeden lidský život. V současné době není známo, co požár způsobilo.

Nejhorší požáry v Česku

Ničivé ohně se v minulosti vyskytly v České republice hned několikrát a mnohdy za sebou nenechaly jen zpustošené budovy, ale vyžádaly si i několik lidských životů. Za jednu z největších tragédií je podle webu TN.cz považován požár v pražském hotelu Olympik v květnu 1995. Ten si vyžádal celkem 8 lidských životů. V hotelu Olympik začalo hořet pravděpodobně kvůli textilii umístěné na chladničce v pokoji jedné z pokojských. Textil se dle všeho v důsledku přehřátí vznítil a plameny se začaly rychle šířit po chodbách hotelu.

Vzniklá škoda byla odhadována na 35 milionů korun. K rekonstrukci došlo velmi rychle a po třech týdnech od požáru se lidé mohli do hotelu vrátit. Hotel je dodnes v provozu.

Naopak k finančně nejnákladnějšímu požáru došlo v chemičce Unipetrol Litvínov. V srpnu 2015 v ní došlo k výbuchu etylenové jednotky, za což pravděpodobně mohl nedostatek chladicí vody. Během incidentu se poranilo pět lidí. Po měsících šetření byla konečná škoda vyčíslena na neuvěřitelných 12,4 miliardy korun.

Otřesný zločin

Vůbec nejvíce životů si však vyžádal žhářský útok v panelovém domě v Bohumíně v srpnu 2020. I když není přesně jasné, co se onehdy stalo, podle všeho za incidentem stály špatné rodinné vztahy. V bytě v jednom z panelových domů zrovna probíhala narozeninová oslava, na které se nacházelo mnoho lidí. V jednom momentu podle webu denik.cz u dveří zazvonil pětapadesátiletý Zdeněk Konopka a nesl s sebou dvě lahve s benzinem. Když mu bylo otevřeno, rozlil hořlavinu kolem sebe a okamžitě ji zapálil.

Při požáru zemřelo 11 lidí. Šest z nich uhořelo. Pět přišlo o život poté, co se snažili zachránit skokem z okna v jedenáctém patře. Jde o nejtragičtější požár v historii samostatné České republiky.