Zpětně se ukazuje, že Nikola Tesla svých slov dostál. Je až překvapivé, jak detailně dokázal popsat pro nás již obyčejné věci, jež však byly v jeho době zcela neznámé. O své myšlenky se podělil s novináři J. B. Kennedym a G. S. Viereckem, kteří s ním v letech 1926 a 1935 udělali pro časopisy Colliers a Liberty rozhovor. Co Tesla předpovídal?

Wi-fi a chytré telefony

Vynálezce s téměř 300 patenty predikoval, že Země se díky bezdrátové technologii promění v obrovský mozek. Přijímače a vysílače umožní získat miliony informací. I domácnosti budou ovládané „blahodárným bezdrátovým napájením." 

Fyzik a konstruktér věřil, že v budoucnosti budou spolu lidé komunikovat bez ohledu na vzdálenost. „A nejen to, prostřednictvím televize a telefonů se uvidí a uslyší tak dokonale, jako by se setkali tváří v tvář,” řekl v rozhovoru v roce 1926. Zázračný přístroj navíc bude tak malý, že ho „každý muž bude moci nosit v kapse.”

Autopilot a roboti 

Už před více než sto lety snil Nikola Tesla o „automobilovém kočáru, který by byl samostatný”. Nechal si také patentovat dálkově ovládaný člun, jenž představil v roce 1898 v Madison Square Garden.

Automatických strojů se nebál. Právě naopak. Těšil se, že v jednadvacátém století budou otrocké práce vykonávat roboti. „Lidstvo se tak osvobodí a bude se moci věnovat vyšším výzvám.”

Přírodní zdroje a životní prostředí

Vědce také zajímala obnovitelná energie. Předpokládal, že do domácností bude proudit levná elektřina vytvořená pomocí vody. Spalování tak bude minulostí. Věřil, že prioritou se stane péče o životní prostředí. „Znečištění našich pláží bude našim dětem a vnoučatům připadat nemyslitelné.”

Tesla si představoval svět, v němž se náš druh více zaměří na tělesnou kulturu a vědecké objevy, než na budování mezinárodních konfliktů. Předpovídal, že ministr hygieny bude již v roce 2035 mnohem důležitější než ministr války. „Dnešní nejcivilizovanější země vydávají maximum svých příjmů na boje a minimum na vzdělání. Dvacáté první století toto pořadí obrátí,” řekl v roce 1936.

Zdraví a alkohol

Vynálezce ke konci svého života vyvinul teorie o optimální stravě. Doporučoval, aby se lidé v budoucnosti vyhýbali, stejně jako on, všem stimulantům, jako je káva, čaj a tabák. Také propagoval vegetariánství.

Byl přesvědčen, že k přechodu na tuto formu stravování dojde postupně. „Nebude v módě otravovat systém škodlivými přísadami,” tvrdil. Alkohol se ale podle něj stále pít bude. „Je to elixír života.”

Zdroje: www.smithsonianmag.com, www.openculture.com, www.bigthink.com