Jako hrad z písku

Dnes 77letý Nissim Kahlon se jako mladý rozhodl opustit město a žít na břehu moře. Než si v pískovcovém útesu na pláži Herzliya začal tesat svůj příbytek, žil ve stanu. Zprvu malá jeskyně se v jeho rukou během let proměnila v hrad se schodišti, chodbami a mnoha místnostmi. Má dokonce balkon. A stále buduje. Na stavbu používá i různý odpad, jak kov, dřevo, vše, co najde a hodí se mu. Z vytesaného kamene staví zdi. Léty se z něho tak stal inženýr a architekt samouk. V domě si vybudoval vodovodní potrubí, má tu záchod, koupelnu, v místnostech tekoucí vodu. Před lety mu samo město zavedlo elektřinu a telefonní linku.

Není však jen stavitel, je dokonce umělec, který vytváří sochy. Podlahy i venkovní zdi zdobí propracovanými mozaikami z rozbitých dlaždic, které posbírá na smetišti. Skleněné lahve používá jako dekoraci a izolaci venkovních stěn. A teď má svůj hrad a své dílo opustit.

Výzva k vystěhování

Pan Kahlon přiznává, že rok poté, co se na pláž nastěhoval, tedy už v roce 1974 ho úřady vyzvaly, aby místo opustil. Zůstal a léta bylo ticho po pěšině, jak se říká. Loni dostal výzvu Ministerstva životního prostředí, aby se vystěhoval. Důvodů je údajně několik. Jeho stavba je prý nebezpečná. On však namítá, že je pevná a žádné nebezpečí nehrozí. Hájí se tím, že kdyby skutečně byla, proč by mu povolili zavést si elektřinu? Kromě toho je dle úřadů jeho příbytek nelegální, protože ho vybudoval bez stavebního povolení. Ministerstvo také tvrdí, že ohrožuje životní prostředí i veřejnost a značně poničil útes, který se může zhroutit. Také prý okrádá návštěvníky pláže o prostor.

Kahlonův hrad v útesu ukazuje následující video:

Zdroj: Youtube

„Já odtud neodejdu. Jsem připraven na to, že mě tady pohřbí,“ říká Kahlon a dodává: „Nemám kam jít, nemám jiný domov.“  Město mu dalo lhůtu na odvolání. Jeho přátelé a rodina zahájili kampaň a veřejnou sbírku, aby si mohl zaplatit obhájce. A on mezitím dál s dlátem a kladivem zvelebuje svou střechu nad hlavou. „Dělám něco, abych něco cítil,“ říká. „Nemůžu celý den jen tak sedět.“

Jeho jedinečný výtvor navštěvuje mnoho místních i zvědavých turistů. Blízká obec, pod kterou pláž spadá, se dokonce obrátila na UNESCO s žádostí, aby přidalo jeho dům v útesu na svůj seznam světového dědictví.

Zdroje: www.thestar.com, www.dailymail.co.uk, www.interez.sk