Odůvodnění však nejspíš nebude to nejpodstatnější. Důležité je, že se na ni můžeme skutečně spolehnout. A to i dnes.

Ve starém Egyptě používali superúčinnou antikoncepci

Antikoncepce začala vzrůstat na popularitě koncem šedesátých let, kdy uvolněná doba hippies volala po sexuální svobodě a sex byl cítit doslova na každém rohu. Lidé se ve velkém oddávali tělesnému potěšení, a protože to mnohdy bylo náhodné a nezávazné, bylo potřeba chránit se alespoň před případným početím. 

Tak přišla na řadu zázračná pilulka, která měla svět sexuálních fantazií zcela uvolnit a napomoci mu stát se co možná nejdostupnějším. A to i přesto, že jako ochrana sexuálně přenosných nemocí účinná vůbec nebyla. Lidé v tomto směru rádi pletli dojmy s pojmy.

Ačkoliv se mohlo zdát, že právě šedesátá léta byla průkopníkem ochrany před nechtěným těhotenstvím, tak zcela tomu nebylo. 

Účinná antikoncepce totiž fungovala již tisíce let zpátky v čase. V dobách dávno minulých. Ve starém Egyptě dokonce používali takovou antikoncepci, kterou lze i dnes považovat za superúčinnou.

Skvěle funguje dodnes a nikdo neví proč

A tak se prostředky, bránící neúmyslnému početí, objevily daleko dříve, než by se na první pohled mohlo zdát. Právě ve starém Egyptě se postavily nejen základy staveb, které nás ohromují dodnes, ale také základy antikoncepce, která byla na tamní dobu zcela jedinečná.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Řeč je o nitroděložním tělísku. Antikoncepci, která i dnes patří mezi poměrně populární. 

Již staré Egypťanky poznaly výhody této ochrany. Samy si pak nechaly do dělohy vkládat jakési zlaté pláty, které se jako ochrana před nechtěným početím osvědčily na výbornou. Dodnes vlastně princip nitroděložního tělíska není zcela objasněn. Víme, že funguje, ale nevíme přesně proč.

To ale nebylo všechno. Egypťanky starého Egypta šly ve svých vynálezech mnohem dál. A od nitroděložního tělíska se postupně přeorientovaly také na hormonální antikoncepci. Vymyslely tak překvapivou ochranu, která však byla k jejich tělu mnohem šetrnější, než ta dnešní.

Hormonální antikoncepce starého Egypta měla základ v granátových jablkách. Ty se rozemlely na kaši a následně se vkládaly do pochvy jako ochrana před početím. Síla granátových jablek tkví v tom, že obsahují poměrně vysokou dávku přírodního estrogenu, který dokáže zabránit otěhotnění. Ačkoliv tento druh antikoncepce nebyl vždy stoprocentní, alespoň neobsahoval uměle vytvořené hormony, které jsou z pohledu zdraví spíše škodlivé.

Z dob dávno minulých se tak máme hodně co učit, protože mnohé, co považujeme za výdobytek moderní doby, výdobytkem vůbec není. 

Zdroje:

flo.health

www.reproductiveaccess.org

www.ncbi.nlm.nih.gov