Cesta Arta Beala začala poměrně smutně. Po zemětřesení v San Francisku v roce 1906 osiřel a pak životem proplouval jako „všeuměl“. Živil se jako závodní plavec, lovec perleti, varietní umělec, a dokonce vynášel harampádí z Hearstova hradu během jeho stavby, aby si vydělal na živobytí. Jeho snaha o normální život ustoupila do pozadí, když se ve 30. letech 20. století pustil do ambiciózního projektu, výstavby domu Nitt Witt Ridge.

Projekt mu změnil život

Art se usadil na malém pozemku, který koupil za pouhých 100 dolarů, a po dobu neuvěřitelných padesáti let zde budoval svůj sen. Vyzbrojen pouze lopatou a krumpáčem, kterému s oblibou říkal „idiotská hůl“, vytesal do svahu terasy. Výsledkem jeho snažení je dům z kamene, betonu a recyklovaných materiálů.

Jeho filozofie stavby byla jednoduchá – recyklovat vše kromě cementu.

Bealeův nekonvenční dům, kterému se sousedé zpočátku vysmívali, si v 70. letech získal uznání jako symbol nonkonformity. V roce 1981 byl Nitt Witt Ridge právem prohlášen za kalifornskou historickou památku, což upevnilo jeho místo v americkém lidovém umění.

Jak to vypadá vevnitř?

Podívejte se sami díky tomuto videu:

Zdroj: Youtube

Při vstupu do excentrického obydlí objevíme kaleidoskop recyklovaných pokladů. Disky pneumatik se proměnily ve sloupy, záchodová prkénka v rámy obrazů a pro zábradlí posloužily vodovodní trubky. Bealeova vynalézavost neznala mezí. Bizarní detaily, například na toaletách, dodávají tomuto živoucímu svědectví o vynalézavém stavitelství nádech výstřednosti.

Stavba chátrala, aby zase povstala

S přibývajícími desetiletími ohrožovala Bealův výtvor zemětřesení a zanedbaná péče. Přesto Nitt Witt Ridge stále stojí a je dojemnou připomínkou odhodlání jednoho muže vzepřít se společenským normám a vybudovat domov z vyřazených fragmentů. Po Bealeově smrti v roce 1992 se stavba po dlouhá léta rozpadala. Až v roce 1999 se jeden pár ujal úkolu obnovit tento jedinečný kus americké historie.

Odkaz Arta Beala žije dál. Kdysi zavrhovaný muž a podivín se stal vizionářským umělcem, který zanechal nesmazatelnou stopu v historii Kalifornie. Z odpadu vytvořil poklad, který zpochybňuje konvenční definice domova a umění. Nitt Witt Ridge je svědectvím o síle individuality a vynalézavosti i svérázným klenotem kalifornské krajiny.

Zdroje: www.thewrap.com, listverse.com, en.wikipedia.org