Noriyuki Pat Morita: Učitel z Karate Kida zažil 9 let trápení uvězněný v krunýři

Tomáš Mrzena | 27. 9. 2019
Jako komik s přezdívkou The Hip Nip vystupoval v nočních klubech.
V seriálu Happy Days si zahrál s Ronem Howardem, pozdějším slavným režisérem.
Filmy natáčel až do posledních chvil svého života.

Je to asi nejznámější filmový učitel bojových umění. Noriyuki Pat Morita (†73) se do povědomí diváků zapsal zejména díky sérii Karate Kid. A to přitom neměl nikdy chodit.

Uprchlíci z Japonska to ve 30. letech minulého století neměli v Kalifornii jednoduché. Noriyuki přišel na svět 28. června 1932 ve městě Isleton. Otec se živil jako česáč ovoce, takže o životních podmínkách rodiny si nelze dělat iluze. Když chlapec ve dvou letech onemocněl tuberkulózou páteře, šlo vzhledem k tehdejší medicíně a také finančním možnostem rodičů o fatální chorobu.

Stal se zázrak!

Devět let se Noriyuki potácel mezi životem a smrtí a většinu času strávil v nemocnicích uvězněný v sádrovém krunýři, který mu svíral celé tělo. Lékaři pro něj měli jen smutné zprávy. Pokud se náhodou uzdraví, stejně nebude chodit. Chlapec přesto neztrácel optimismus a sestřičky si ho pro jeho legrácky brzy oblíbily. Odmítaly si však lámat jazyk s jeho křestním jménem a začaly mu říkat Pat.

Zázraky se občas dějí a Noriyuki se zcela zotavil. Nastala ale jiná potíž. V 11 letech zamířil z nemocnice přímo do internačního tábora, kde byli drženi jeho rodiče. Zuřila druhá světová válka a americké úřady měly všechny naturalizované Japonce pro jistotu pod dohledem. Na svobodu se rodina dostala až v roce 1945, kdy si v Sacramentu otevřela restauraci a Noriyuki v době oběda bavil hosty.

Až do začátku 60. let pracoval jako úředník, ale pak začal jako komik The Hip Nip vystupovat v nočních klubech a měl úspěch. Posupně dostal i malé role v televizi.

Mihnul se třeba v seriálu M*A*S*H a v roce 1975 se objevil sitcomu Mr. T and Tina. Šlo o první seriál v USA, kde hrál hlavní roli Asiat. Způsobilo to slušný poprask, takže po měsíci byl seriál raději zrušen.

Manželství v troskách

Přestože karate nikdy neovládal, mistra bojových umění si zahrál třeba v seriálu Happy Days, který se vysílal 10 let. Pak ovšem následoval moudrý učitel v Karate Kidovi.

Ženatý byl celkem třikrát. S Kathleen Yamachiovou se rozvedl v roce 1967 po 14 letech soužití, z něhož vzešla dcera Erin. Podruhé se ženil v roce 1970 a s Yukie Kitaharovou měl dcery Aly a Tiu. I tento vztah ale v roce 1989 skončil krachem. Naposledy šel k oltáři v roce 1994, kdy si bral herečku Evelyn Guerrerovou, která byla o 17 let mladší.

Noriyuki zemřel 24. listopadu 2005 v Las Vegas na selhání ledvin. Na pohřbu truchlila i jeho matka Sueko, která naposledy zavřela oči až o čtyři roky později ve věku 96 let.