Zmapování dna Kokosových ostrovů odhalilo něco, o čem vědci neměli sebemenší tušení. Našli totiž ztracený svět.

Hluboko v oceánu vědci našli ztracený svět.

Vědcům se povedl úchvátný objev, když se jim podařilo zmapovat dno Mořského parku Kokosových ostrovů v Austrálii. Tým vědců z Výzkumného ústavu Museums Victoria odhalil množství vzácných hlubinných druhů.

Mořský park je nejnovější australský mořský národní park. Nachází se na Kokosových ostrovech a jeho rozloha čítá přibližně 467 054 km2. Tyrkysové vody Indického oceánu navíc odhalily bohatý podmořský svět.

Prozkoumat tento park však nebylo jen tak. Vědeckému týmu to zabralo celých 35 dní, kdy detailně probádali 11 000 km dlouhou trasu pomocí výzkumné lodi Investigator. Tu provozuje středisko Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).

Původně chtěl tým prozkoumat podmořskou topografii parku. Ta však byla obohacena o úchvatné záběry některých dosud neznámých mořských živočichů, žijících v hloubce 5 000 m pod hladinou oceánu.

Podívejte se na šílené druhy, které v něm žijí

Sami vědci se pak nestačili divit. Objevili slepého úhoře. Druh, který věda zatím neznala. Tento tvor s bledou želatinovou kůží byl následně odebrán jako vzorek k dalšímu zkoumání. Údajně je výjimečný tím, že rodí živá mláďata. Pokud se tento fakt potvrdí, disponuje tato ryba vlastností, která pro ni není typická.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Dalším z objevů pak byla netopýrovitá ryba. Ta se pohybuje po mořském dnu za pomoci dvou ploutví. V čenichu má údajně ukrytou malou "rybářskou návnadu". Právě tou si zajišťuje potravu a láká drobnou kořist.

Asi nejzáhadnějším objevem je pak exemplář zmijovce Sloanova, kterého vědci objevili a nasbírali během své plavby. Vzezřením poměrně šílený druh, který k nalákání kořisti používá světélkující fotofory.

Mořský park na Kokosových ostrovech byl založen v březnu letošního roku. Spolu s dalšími 60 mořskými parky v australských vodách pak tvoří jednu z největších sítí mořských parků na Zemi.

Vědci tento ztracený svět objevili pomocí trojrozměrných snímků. "Využili jsme všechny možnosti mapování hloubky oceánu pomocí sondy RV Investigator a kompletně prozkoumali okolí Kokosových ostrovů, od pobřežní hloubky menší než 100 m až po propast v hloubce asi 4800 m," řekl Nelson Kuna, hydrografický průzkumník z CSIRO.

Zdroje:

www.dailymail.co.uk

flipboard.com

www.insideedition.com