Vědci našli na planině Nazca nové záhadné geoglyfy. Jsou jiné než ostatní. Podívejte na snímky

Lenka Bělská | 30. 1. 2023

Patří mezi nejzáhadnější lidské výtvory na planetě Zemi a jedná se o geoglyfy na náhorní plošině jihoamerického Peru. Nikdo stále netuší, kdo přesně si dal s vytvořením obřích rytin práci a proč. Dohromady je jich více než 300.

Jsou nejvýraznější skupinou geoglyfů, které byly na světě objeveny. Svým rozsahem, velikostí, rozmanitostí a věkem nemají konkurenci v žádném podobném díle. Není tedy divu, že stále přitahují pozornost vědců napříč obory. 

Proč mají antické sochy tak malá přirození? Historici došli k nečekanému závěru
Magazín

Proč mají antické sochy tak malá přirození? Historici došli k nečekanému závěru

Píle se vyplácí. Po téměř dvou letech terénních a leteckých průzkumů mezinárodní tým složený z peruánských a japonských odborníků oznámil, že objevil dalších 168 nových obrazců.

Nové geoglyfy Nazca

Hlavní archeolog výzkumného programu Nazca Lines Jorge Olano uvedl, že nové geoglyfy mají v průměru 2 až 10 metrů. „Představují lidské postavy, velbloudy, kosatky, ptáky, kočkovité šelmy a hady. Pravděpodobně pocházejí z období mezi lety 100 př. n. l. a 300 n. l.”

Obrazce byly vytvořeny odstraněním černých kamenů z povrchu země, aby se odhalila bílá písčitá hlína, kterou skrývaly. Současný výzkum navíc odhalil, že na planině Nazca existují dva typy těchto uměleckých děl. Lineární a reliéfní.

Prohlédněte si snímky 1000 let staré pozlacené mumie. Vědci ji zrentgenovali a zůstali v šoku
Magazín

Prohlédněte si snímky 1000 let staré pozlacené mumie. Vědci ji zrentgenovali a zůstali v šoku

„Z nově objevených geoglyfů je pouze pět prvního typu, zatímco 163 je druhého typu. Většina těch, které jsou reliéfní, jsou malé, a to s průměrem menším než 10 metrů. Nacházejí se podél starověkých stezek,” upřesňuje profesor Masato Sakai z Univerzity Yamagata.

Záhadné geoglyfy

Vědci doufají, že další výzkum poodhalí roušku tajemství, kterou geoglyfy, které se rozprostírají na rozloze zhruba 520 kilometrů čtverečních, stále zahaluje. Lze je totiž rozeznat pouze z ptačí perspektivy.

Zdroj: Youtube

Podle některých teorií tak sloužily ke komunikaci s božstvem, představovaly astronomický kalendář nebo označovaly místa s výskytem podzemní vody. 

Zdroj:

www.yamagata-u.ac.jp, www.theguardian.com, www.npr.org

Tagy Masato Sakai Peru Země