Náhorní plošina jihoamerického Peru o rozloze asi 500 kilometrů čtverečních je nyní pustou pouští. V období mezi lety 200 př. n. l. a 800 n. l. ale byla zelenou oázou, kterou obývali lidé z kultury Nazca. Ti po sobě zanechali obrovské obrazce o rozměrech až několik desítek metrů.

Mezi nejznámější patří geoglyf kolibříka, pavouka a astronauta. Najdeme zde ale také opici, ryby, hmyz, nebo spirály, rovné linie a geometrické tvary. Samotný způsob tvorby byl jednoduchý. Pravděpodobně ale trval několik týdnů. Řemeslníci si nejdřív museli vyměřit plochu, na níž obrazec „nakreslí”, poté si načrtli základní linie. Nakonec se odstranilo 10 až 20 cm povrchové horniny.

Záhadné obrazce

Poprvé byly geoglyfy zaznamenány španělskými dobyvateli v 16. století. Následně v roce 1920 překvapily posádku malého letadla, která zde hledala vodu. Oficiální archeologická výprava byla ale zorganizována až o 19 let později americkým vědcem Paulem Kosokem.

Zdroj: Youtube

V průběhu zbytku dvacátého století bylo objeveno kolem 300 obrazců. Otázkou ale bylo, jaký byl jejich účel. Objevila se řada hypotéz. Německá archeoložka a matematička Maria Reich předpokládala, že čáry sloužily ke stanovení dat rovnodennosti, podle nichž se plánovala setba a sklizeň. V roce 1968 zveřejnila National Geographic Society studii, která tuto teorii zpochybnila. Autoři upozorňovali, že mezi geoglyfy a jakýmkoliv astronomickým jevem nenašli žádnou souvislost.

Největším problémem podle odborníků bylo, že většina z obrazců lze rozeznat jen z oblohy. Objevily se proto návrhy, že čáry vyhloubily mimozemské bytosti. Otázkou ale bylo proč. Další hypotézy tvrdily, že jde o zbytky zavlažovacího systému nebo pozůstatky pracovních ploch, na nichž se vyráběly provazy. Nejvíce přijímaná teorie hovoří o tom, že geoglyfy mají rituální náboženský význam.

Nové geoglyfy Nazca

Někteří badatelé se domnívají, že zvířata zobrazují totemy jednotlivých domorodých kmenů. Jejich vyrytím si zajišťovali jejich přízeň. Jiní si zase myslí, že pocházejí z vizí šamanů a geoglyfy jsou součástí jejich komunikace s bohy. 

Tajemství jejich původu přitahuje pozornost badatelů i dnes. V roce 2004 byl zahájen další rozsáhlý průzkum kombinující pozemní archeologické práce a monitoring pomocí dronů a letadel. Geoglyfy se začaly objevovat jako „houby po dešti”. Jen letos jich bylo odhaleno 168 nových. Zobrazují lidské postavy, ptáky, kočky, lamy, nebo dvouhlavého hada. Největší rytina má 100 metrů, nejmenší pouhých pět metrů. 

Zdroj:

www.uzitocna.pravda.sk, www.cs.wikipedia.org, www.sciencealert.com