Tento převratný a velmi čerstvý nález vrhl nové světlo na evoluční historii čeledi plochonosých dinosaurů. Nově objevený druh, pojmenovaný Gonkoken nanoi, patří do čeledi Hadrosauridae a vyznačuje se zploštělým čenichem, díky čemuž si vysloužil přezdívku "kachnozobý dinosaurus". Na to, jak vypadal, se podívejte ve zmíněné animaci zde:

Zdroj: Youtube

Jeho zuby byly jako sekery

Podle analýzy provedené vědci měřil Gonkoken nanoi pravděpodobně 3,5 až 4 metry na délku a vážil až 1 tunu. Dinosaurus měl pozoruhodnou sadu zubů, které mu umožňovaly kromě konzumace různých druhů rostlinného materiálu také drtit, štípat a dokonce štěpit dřevo. Tým vědců objevil pozůstatky Gonkoken nanoi v kostním ložisku nacházejícím se v sektoru Valle del Río de Las Chinas v chilské Patagonii. Tento významný nález zahrnoval fosilie nejméně tří jedinců, které tvořili dospělí i mladí jedinci.

Žil ve skupinách a měl rád společnost

Velká koncentrace fosilií dospělých a mladých jedinců v jedné oblasti naznačuje, že Gonkoken nanoi byl vysoce sociální druh, který pravděpodobně žil ve velkých skupinách. Toto sociální chování jej odlišuje od mnoha jiných druhů dinosaurů. Aby vědci tohoto nově objeveného dinosaura oživili, spolupracovali s animátorem PaleoGDY, který vytvořil úžasné video zobrazující vizuální představu Gonkoken nanoi.

Po porovnání tvaru některých kostí, jako je čelist a zuby, se známými druhy hadrosaurů, objevili vědci výrazné rozdíly, které naznačují, že Gonkoken nanoi představuje primitivnější druh. Vědci se domnívají, že Gonkoken nanoi spíše než jako předek ostatních hadrosaurů na jižní polokouli koexistoval se svými vyspělejšími kolegy.

Dino objevitel

Tým navrhuje migrační vzorec pro Gonkoken nanoi, který naznačuje, že tento druh nebo jeho předci vznikli na severní polokouli spolu s dalšími primitivními hadrosaury. Poté migrovali na jih, pravděpodobně přes pevninský most, do nového prostředí na jižní polokouli, které poskytovalo příznivější podmínky, včetně teplejšího klimatu a většího množství rostlin. Tato migrace vedla k přežití gonkoken nanoi, zatímco jejich primitivní severní příbuzní nakonec vyhynuli.

Vědci spekulují, že Gonkoken nanoi mohl migrovat až na jih do Antarktidy, což dokládá nález zubů hadrosaurů neznámého druhu v této oblasti. K potvrzení této hypotézy je zapotřebí dalšího výzkumu. Je dokonce možné, že Gonkoken nanoi přetrval až do masového vymírání, které znamenalo konec neptačích dinosaurů asi před 66 miliony let.

Nedávný nález se přidává k rostoucímu seznamu objevů "chybějících článků" v linii hadrosaurů. Další nedávný objev, Iani smithi, naznačuje, že mohlo jít o předka hadrosaurů, který jen o vlásek unikl vyhynutí v období intenzivních klimatických změn.

Studie Gonkoken nanoi, publikovaná v časopise Science Advances, poskytla cenné poznatky o rozmanitosti a evolučním vývoji kachnozobých dinosaurů na jižní polokouli. Znovuvytvořením kostry dinosaura a jeho oživením prostřednictvím animace nás vědci přiblížili k pochopení fascinujícího světa těchto dávných tvorů.

Zdroje: www.livescience.com, cs.wikipedia.org/wiki/Gonkoken,  www.sci.news