Co by se stalo, kdybychom stvořili nový druh člověka. Snadný zákrok by měl katastrofální následky

Lenka Bělská | 2. 5. 2023

Nebude výsledkem přirozené evoluce, ale touhy po dokonalosti. To je Homo nouveau. Nový druh člověka, který by nás mohl ve válce o přežití hravě porazit. Genetické inženýrství by z něj totiž udělalo mutanta.

Mezi rod Homo patřilo a patří asi třináct druhů. Přežil však pouze jeden - člověk moudrý. Porazit konkurenty se nám podle vědců podařilo díky schopnosti využívat nástroje a vynalézat různé zlepšováky. Touha stále něco zdokonalovat by ale mohla vést k našemu vlastnímu zániku.

Vědci vydali předpověď, jaký bude svět v roce 2050. Šílený, umělá inteligence ho zcela změní
Magazín

Vědci vydali předpověď, jaký bude svět v roce 2050. Šílený, umělá inteligence ho zcela změní

„Nemluvíme zde o make-upu, steroidech nebo filtrech na sociálních sítích,” říká autor knihy The Fourth Great Transformation, lékař Don Simborg. „Ale o zásahu do prokaryotické DNA, prostřednictvím které je možné přidat, odstranit nebo změnit konkrétní místa ve šroubovici."

Homo nouveau

V případě, že by lidé začali upravovat genetické sekvence v pohlavních buňkách, mohly by se začít rodit děti tzv. na míru. Rodiče by jim mohli vybrat výšku, barvu pleti, vlasů a očí, odstranit náchylnost k paradentóze nebo křečovým žilám. Žádoucí vlastnosti by se pak staly dominantnější. Na scéně by se postupně objevil Homo nouveau.

Nový druh člověka by nás pak mohl přežít. Stal by se totiž vysoce inženýrskou verzí nás samých. Efektivněji by trávil potravu, lépe se přizpůsobil klimatickým změnám a naučil se využívat umělé součástky. 

Jak budou vypadat zbraně v roce 2100: Vědci předvídají robotické vojáky a laserové pistole
Magazín

Jak budou vypadat zbraně v roce 2100: Vědci předvídají robotické vojáky a laserové pistole

„Hrát si na Boha se ale nevyplácí,” varuje spisovatel. „Úprava byť jen jednoho genu u jediného jedince může mít dalekosáhlé nezamýšlené důsledky.” Nečekané mutace by se pak mohly šířit z generace na generaci.

Nový druh člověka 

„Kdybychom byli pozorovateli v období, kdy se u archaických druhů vyvinul moderní člověk, je nepravděpodobné, že bychom tomu věnovali nějakou pozornost. V tomto ohledu je vysoce možné, že nástup Homo nouveau přijde stejně nenápadně,” říká Don Simborg.

Zdroj: Youtube

Podle řady odborníků už tato evoluce dokonce začala. Stačí si uvědomit, jak moc jsme závislí na technologiích. Komunikační sítě, kalendář nebo navigace, to vše rozšiřuje naše mentální schopnosti. Co nepůjde upravit změnou DNA, to zdokonalíme pomocí počítačů.

Zdroje: www.whatifshow.com, www.lidpublishing.com

Tagy evoluce