Navzdory desítkám let průzkumu od jeho objevení v roce 1985 zůstává vrak záhadný, zejména v jednom mrazivém aspektu – absenci lidských ostatků.

Na video o Titaniku se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Žádné stopy

Navzdory četným ponorům k vraku Titaniku nebyly nikdy nalezeny žádné lidské ostatky. Dokonce i James Cameron, který loď intenzivně zkoumal, tvrdí: „Viděli jsme oblečení. Viděli jsme páry bot, což by silně naznačovalo, že tam v určitém okamžiku bylo tělo. Ale nikdy jsme neviděli žádné lidské ostatky.

Cameron toto prohlásil v roce 2012 deníku New York Times poté, co vrak navštívil a prozkoumal 33krát a tvrdí, že na lodi strávil více času než její kapitán.

Záchranné vesty, mořské proudy a hlubokomořští mrchožrouti

Jedním z důvodů zmizení těl jsou záchranné vesty, které měli cestující a posádka na sobě. Ty sice nezajišťovaly dlouhodobé vznášení, ale udržovaly jejich nositele po smrti na hladině. Bouře a mořské proudy pravděpodobně těla rychle rozptýlily a zanechaly je daleko od místa vraku.

Těla uvězněná v samotném vraku se mohla stát kořistí hlubokomořských mrchožroutů, jako jsou ryby. Rozpuštění kostí se připisuje hloubce vraku – kolem 900 metrů. Hlubinný badatel Robert Ballard vysvětluje: „Jakmile živočichové sežerou jejich maso a odhalí kosti, kosti se rozpustí.

Hloubka a rozpuštění

Hloubka vraku Titaniku, přibližně 1 100 metrů, je rozhodujícím faktorem. V této hloubce se kosti rozpouštějí v důsledku nedostatečného nasycení mořské vody uhličitanem vápenatým, který je hlavní složkou kostí. Tento jev vysvětluje, proč byly nalezeny kosti na jiných vracích, zatímco na Titaniku nikoliv.

Probíhající debaty: Mohly by ostatky stále existovat?

Navzdory ujištění společnosti RMS Titanic Inc., která drží práva na záchranu, debaty přetrvávají. Právníci tvrdí, že vzhledem k hloubce lodi mohou být ostatky stále ukryty, zejména v uzavřených prostorách, jako je strojovna. Archeologové tvrdí, že podmínky, v nichž chybí kyslík a je hluboká studená voda, by se mohly lidské ostatky uchovat.

Společnost RMS Titanic Inc. usiluje o získání ikonického lodního bezdrátového telegrafního přístroje Marconi, což je přístroj, který vysílal nouzové signály po srážce s ledovcem.Tato snaha rozpoutala právní bitvu s vládou USA, která se obává možného narušení artefaktů a jakýchkoliv lidských ostatků, které by se v hlubinách tohoto tragického památníku mohly vyskytovat.

Zatímco Titanic stále odhaluje svá tajemství, otázka lidských ostatků je strašidelná. Ačkoli hlubokomořské podmínky mohly zahladit stopy tragédie, probíhající debaty a právní bitvy naznačují, že záhada zmizelých těl Titaniku přetrvává.

Zdroje: www.iflscience.com, en.as.com, www.ocregister.com