Šílený oblek

Na první pohled možná stylový oblek se skládá z kožených kalhot, kožené košile a železné helmy. Je zvláštní tím, že je od hlavy až k patě posetý ostny. 

Tyto železné hřeby jsou dlouhé přibližně 1 cm, pravidelně rozmístěné jeden vedle druhého. Hřeby jsou chráněné podšívkou, která navíc drží celý oblek pohromadě.

Fotografie obleku spatřila světlo světa až v roce 2012. Přesto je jeho historie mnohem delší. Vznikl kolem roku 1800 a jeho původem je Sibiř. 

Fotografii pořídil Malcolm Kirk. Fotograf, který k ní odmítl sdělil jakékoli další informace. Důvodem je fakt, že se podivný oblek nachází v Kirkově soukromé sbírce. 

K čemu sloužil?

Podle historických záznamů oblek používali lovci na Sibiři. Spekuluje se, že sloužil jako ochrana před medvědy. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Přesněji řečeno ho používali ti, jež se na lov obřích zvířat vydali. Zdali tomu tak skutečně bylo, se nyní můžeme jen domnívat. 

K fotografii obleku se vyjádřila také Barbara Appelbaumová, konzervátorka. Řekla: „Předmět je označovaný za sibiřský oblek pro lov medvědů, ale mám podezření, že spíše sloužil k jejich bití než k lovu, protože si nedovedu představit, že by v něm někdo mohl běhat po lese."

Jistá si není ani Kristen Strangeová, studentka z Arizonské státní univerzity. Ta ve své magisterké práci napsala: „I když se nyní předpokládá, že tento kostým pochází z Německa nebo Švýcarska 18. nebo 19. století, pravděpodobně představuje lidovou postavu, která byla k vidění na festivalu Vogel Gryff v Basileji. Oblek byl však také považovaný za kostým lovce medvědů."

Šílený oblek sibiřských lovců dnes můžete spatřil v americkém Houstonu. Zde je součástí výstavy muzea Menil Collection. Výstava nese název Svědkové surrealistické vize. 

Zdroje: www.snopes.com, www.vintag.es, www.quora.com