Gustáv Husák byl člověk s velkými ambicemi a mesiášským přesvědčením, kterého poháněl pocit odpovědnosti za národ, zejména po zkušenostech z devítiletého vězení, kterým si prošel. To ovlivnilo i jeho chutě a vztah k jídlu.

Pragmatický a nadaný, pro Sovětský svaz vhodný

Jeho láska k politice byla nepopiratelná a považoval ji za hlavní smysl svého života a seberealizaci. Setkával se však i s opovržením ze strany politické reprezentace, včetně okruhu Antonína Novotného. Jeho sebevědomí však bylo vzhledem k jeho schopnostem oprávněné.

V bouřlivých dobách Pražského jara 1968 odjel Husák po okupaci s prezidentem Svobodou do Moskvy. Sověti o něm věděli už od třicátých let a označovali ho za nedisciplinovaného a projevujícího slovenský nacionalismus. Přesto udělal v Moskvě silný dojem, kritizoval invazi, ale zachoval si pragmatický pohled a uznával Sovětský svaz jako spojence.

Od odbojáře po prezidenta

Postupem času se negativní sovětský pohled na Husáka změnil a jeho schopnosti a výkonnost byly uznány. Sověti ho považovali za potenciálního nástupce Dubčeka. Husákův životní příběh byl plný vzestupů a pádů a v československé politice sehrál významnou roli od odbojáře až po prezidenta.

Káva a cigarety. A hlavně oblíbené párky

Co se týče jeho svérázné stravy, Husák trpěl špatným zdravotním stavem kvůli pobytu ve vězení, což omezovalo jeho výběr potravin. Často navštěvoval kavárny, kde si dopřával černou kávu a byl velmi silným kuřákem. Oblíbil si zejména cigarety značky Morris.

K obědu a večeři dával přednost jednoduchému jídlu v podobě párků a dvou rohlíků. Navzdory své dietě byl během pracovní doby produktivní a soustředěný, dopřával si pouze během přestávek na svačinu. 

Gustáva Husáka poznamenal jeho pobyt ve vězení, který výrazně ovlivnil jeho stravovacích návyky. Jeho zdravotní stav mu ale nedovolil jíst to, co by chtěl.

Proto si to vynahrazoval zvláštní libůstkou - miloval vodu z islandských ledovců, kterou si nechával dovážet. V té době v Československu balená voda neesistovala a on věřil, že voda spolu s olejem z tresčích jater blahodárně působí na imunitní systém a celkovou pohodu. Bylo ale velmi težké mu vyhovět.

Co si oblíbili jiní naši prezidenti

Náš zřejmě nejoblíbenější a první „posametový“ prezident, Václav Havel naopak jídlo miloval a pro své přátele pořádal legendární večírky. Jídlo hrálo v jeho politice zásadní roli, v klíčovém období dokonce podával československým představitelům "federální guláš".

Václav Klaus zase dával přednost zdravějším variantám a českým surovinám, zatímco Miloš Zeman byl známý svým nezdravým životním stylem, který se vyznačoval požitkářstvím v pokrmech jako zabijačkový talíř a vinná klobása.

Chutě českých prezidentů odrážely jejich charaktery a životní styl, přičemž každý z vůdců měl své odlišné kulinářské preference. Od asketického Masaryka přes bonvivána Havla až po požitkáře Zemana - jejich oblíbená jídla vrhají světlo na jejich osobnosti a politické dědictví.

A pokud byste chtěli vědět, jaká jídla si oblíbil Masaryk, pak se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Zdroje: www.euro.cz, www.mix24.cz, www.prozeny.cz