Pořídila ho sonda Viking 1 zkoumající povrch Marsu. Nad oblastí Cydonia, na 40°45' severní šířce a 9°26' západní délce, vyfotografovala několik, na první pohled, zcela obyčejných pahorků. Jeden z nich byl ale zvláštní. „Připomíná lidskou hlavu," psala NASA ve své tiskové zprávě.

Gigantická tvář s jasně rozeznatelným okem, nosem, ústy a dokonce i vlasy se pro mnoho ufologů stala důkazem existence inteligentních bytostí. „Od té doby inspirovala představivost mnoha fanoušků Marsu a byla zmíněna v řadě novinových článcích a videích, stejně jako ve sci-fi literatuře," vysvětluje Dr. Agustin Chicarro, vědecký pracovník projektu ESA Mars Express.

Marně zpravodajské centrum Národního úřadu pro letectví a vesmír vysvětlovalo, že jde pouze o optický klam a dokonalou souhru světla a stínů. Konspirační teorie si začaly žít vlastním životem. Okolní struktury byly popisovány jako potenciální pyramidy nebo dávno ztracené město.

Obličej na Marsu

Dlouhých 22 let trvalo, než se vědcům podařilo pořídit podrobnější snímky Cydonie s vyšším rozlišením a dokázat tak, že tajemná tvář je opravdu jen obyčejným kopcem, který podléhá silné erozi. Náznak obličeje je dokonalou iluzí, vytvořená světlem dopadajícím pod určitým úhlem. Další údaje z orbiteru Mars Global Surveyor NASA z roku 2001 závěr potvrdily.

I přesto, že útvar nevytvořila lidská ruka ani mimozemšťané, pro planetární geology je velmi cenný. Někteří se domnívají, že oblast Cydonie ležela v době, kdy měla planeta dostatek atmosféry, aby udržela vodu na svém povrchu, poblíž obřího marťanského oceánu. Skalnatý výběžek pravděpodobně vznikl sesuvem půdy, podobně jako další kopce v jeho okolí. Ty například připomínají smajlíka nebo populárního maňáska Kermita žábu.

Nový průzkum Marsu

Poslední záběry oblasti byly pořízeny mezi dubnem roku 2004 a červencem roku 2006. Předcházelo jim několik marných pokusů, kdy misi mařil atmosférický prach nebo opar nad planetou. „Tyto 3D fotografie jsou velkolepé," řekl Chicarro. „Poskytují nejen detailní pohled na krajinu, která je známá fanouškům vesmírných mýtů po celém světě, ale také pomůže vědcům pochopit, co se zde děje."

Zdroj: Youtube

Někteří výzkumníci se však nechtějí představy o přítomnosti vyspělé civilizace na Marsu vzdát. V roce 1991 vznik Institut Cydonie, jehož cílem je analýza satelitních fotografií podivných útvarů nacházející se na povrchu rudé planety. „Naše skupina studuje oficiální snímky NASA a hledá důkazy, že se zde vyskytují ruiny staveb," říká George J. Haas. „Jsme si jistí, že Mars byl obydlený."

Zdroj:

www.space.com, www.news.mongabay.com, www.esa.int