Muž koupil zaprášený obraz básníka z 18. století. Když setřel prach z čela, uviděl něco neuvěřitelného

Elena Velímská | 15. 3. 2023

Že se vyplatí poslechnout svůj vnitřní hlas se přesvědčil pan Barnes, který za necelých tisíc liber koupil v jedné aukční síni zaprášený obraz. Ukázalo se, že je to portrét skotského básníka Roberta Burnse s tajnými zednářskými symboly. Jeho cena se dnes odhaduje nejméně na dva miliony liber.

www.thesun.co.uk, commons.wikimedia.org, www.scotsman.com

Skryto pod vrstvou prachu

Právě silná vrstva prachu, která pokrývala obraz dnes přezdívaný Shawův Burns, zaujala Stephena Barnese, který se zašel do anglické síně se starožitnostmi poohlédnout po starých sbírkách básní. Připadal mu tajemný a záhadný, a tak nějak vnitřně tušil, že by mohl být cenný. Koupil ho. Malbu pečlivě očistil a zjistil, že se jedná o „ztracený“ portrét Roberta Burnse, skotského básníka. To však není vše. Objevil tajemné symboly, které malba skrývala více něž dvě století. Okem nejsou patrné, vidět jsou jen pod lupou, za denního světla a jen v určitém úhlu. Obraz namaloval, jak se potvrdilo později, skotský krajinář Alexander Nasmyth. Na rámu na zadní straně je vyryto Shaw.

Nadšený a ohromený majitel se spojil se odborníkem na Burnsovo dílo a spisovatelem Jerry Branninganem, který se symboly na obraze začal zabývat.

Prohlédněte si obraz Mony Lisy otočený o 90°. Leonardo do něj skryl další obrazy. Vidíte je?
Magazín

Prohlédněte si obraz Mony Lisy otočený o 90°. Leonardo do něj skryl další obrazy. Vidíte je?

Dva svobodní zednáři a Shaw

Skotský básník Robert Burns (1759-1796) se narodil v Alloway, vesničce v hrabství Ayrshire. Je považován za skotského národního básníka a patří k největším světovým lyrikům. Zednářství hrálo v jeho životě důležitou roli. Nelze se divit. Ayrshire bylo sídlem skotského zednářství a jeho nejstarší lóží. Burns byl do zednářského stavu zasvěcený v roce 1781.

Alexander Nasmyth (1758-1840) pochází z Edinburghu a je to jeden z nejlepších skotských krajinářů. A namaloval i Burnse. Originál obrazu je vystaven ve Skotské národní galerii v Edinburghu. Objednal si ho jako rytinu pro sbírku Burnsových básní vydavatel William Creech. Nasmyth namaloval tři kopie. Jedna z nich je v Kelvingrove Art Gallery v Glasgow a druhá v National Portrait Gallery v Londýně. A čtvrtou „ztracenou“ zakoupil právě Barnes...

Nasmyth byl také svobodným zednářem a s Burnsem se setkali v roce 1786 v Edinburghu. Stali se z nich velmi dobří přátelé. Oba navštěvovali lóži Canongate Kilwinning, sdíleli lásku k přírodě, měli stejné radikální názory a stáli v čele skotského osvícenství a filozofického myšlení.

Po smrti Burnse se o jeho ženu a děti staral a finančně podporoval starosta Londýna, lord James Shaw z Kilmarnocku  (1764-1843), patrně básníkův příbuzný. Dle předpokladů mu obraz patřil a prodal ho někdy ve 30. letech 19. století, aby mohl splatit své dluhy. To vysvětluje vyryté jméno na rámu, odtud pochází přezdívka obrazu.

Zdroj: Youtube

Záhadné symboly

Pan Branningan se zkoumání symbolů na Nasmythových obrazech věnoval téměř dva roky. „Pořídil jsem spoustu fotografií. Vzhledem k tomu, že obraz je malovaný glazurou na oleji, něco vidíte pouze tehdy, když na něho denní světlo svítí pod určitým úhlem a obraz nakláníte...“

Jedna z fotografií odhalila na básníkově rameni kometu, která je považována za zednářský symbol. Pro básníka, který se také zajímal o esoteriku mohla mít osobní význam. Právě v roce jeho narození se na svém průletu znovu objevila Halleyova kometa. Další skrytá znamení jsou u hlavy. Jsou to písmena m a r a. Dle Branningana odkazují na jeho hodnost královského zednáře. Na povýšení ve svatém stupni královského oblouku v lóži svatého Ebbeho v Eyemouthu v roce 1787. Na jeho postavení v lóži můžou poukazovat skrytá čísla na čele, protože numerologie byla „důležitým aspektem zednářství“.

Muž našel v popelnici obrazy a chtěl z nich udělat strašidelnou dekoraci, měly hodnotu milionů
Magazín

Muž našel v popelnici obrazy a chtěl z nich udělat strašidelnou dekoraci, měly hodnotu milionů

Proč?

Očím skrytá písmena a číslice na portrétu Roberta Burnse jsou jen milimetr velká. Nasmyth je musel přimalovat pod velmi silným zvětšovacím sklem, se štětcem s jedním chlupem. Proč si dal takovou práci? Jaké poselství skrývají? Komu jsou určená? Branningan se domnívá, že dle zednářského rčení je vše „skryté na očích“ a odpověď „máme přímo před nosem.“ Jen ji neznáme.

Tagy Alexander Nasmyth Edinburgh James Shaw Londýn National Portrait Gallery portrét Robert Burns William Creech