Google Earth zachytil v poušti Gobi tři podivné megastruktury. Způsobily senzaci

Lenka Samuely | 13. 8. 2022

Čáry připomínající QR kód a soustava bloků či jam soustředěných do velkých kruhů. Záhadné obrazce v poušti Gobi se na satelitních snímcích aplikace Google Earth objevily již v roce 2006. O pět let později záhadologové konečně odhalili, o co přesně se jedná.

Tajemné megastruktury se nacházejí na území Ujgurské autonomní provincie Sin-ťiang v severozápadní Číně. Mají různou podobu. „Může to být nějaký druh zaměřovacího systému pro čínské satelity. Nebo kód pro mimozemšťany," spekuloval badatel Jesus Diaz.

Zdroj: Youtube

Satelitní snímky odhalily podivné bílé cesty vynořující se uprostřed šedého prachu, čtvercové rezavé stavby tvořící pravidelnou mřížku nebo kruh připomínající Stonehenge, v jehož středu parkují letadla. Proč Číňané podobné obrazce vytvořili?

Obrazce v poušti Gobi

Badatelé postupně odhalili, že útvary se nacházejí v čínské vojenské oblasti, která se označuje jako Lop Nor. Právě zde v roce 1964 vybuchla první čínská atomová bomba.

Jaderná válka by způsobila další dobu ledovou, říká studie. Co by bylo s lidmi?
Magazín

Jaderná válka by způsobila další dobu ledovou, říká studie. Co by bylo s lidmi?

Střelnice vznikla v západní části pouště Gobi v 50. letech minulého století. Dva roky zde probíhal jaderný výzkum pod dohledem SSSR, poté přešel do čistě čínské režie. Do roku 1996, kdy vláda oznámila, že uzavřela svůj program jaderných testů, zde vybuchlo 45 pum.

Tato fotka vesmíru vyvolala obří skandál. Vtipný fyzik si vystřelil z kolegů
Magazín

Tato fotka vesmíru vyvolala obří skandál. Vtipný fyzik si vystřelil z kolegů

Některé z nich byly silnější než „Little Boy" svržený na Hirošimu. Zpráva „Radioactive Heaven and Earth“ od International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW) uvádí, že za celou dobu provozu výcvikového prostoru bylo v regionu rozprášeno asi 48 kg plutonia. Vdechnutí jedné miliontiny gramu přitom způsobuje poškození ledvin a také rakovinu jater nebo plic.

Zkoušky nanečisto

Tajemné struktury roztroušené po celém areálu, který má rozlohu sto tisíc čtverečních kilometrů, jsou tak pravděpodobně bývalé cvičné cíle. Dokazují to vraky letadel, aut a stopy po řadě výbuchů. Vědci podle poškození budov a dopravních prostředků dokázali určit účinnost raketových hlavic a vliv překážek na kýžený výsledek.

Některé objekty, jež odhalily satelitní snímky, patrně sloužily i jako modely cílů. Badatele proto znepokojil jeden z nejnápadnějších obrazců, jenž je dlouhý kilometr a půl. Nápadně prý připomíná oblast v blízkosti Bílého domu ve Washingtonu.

Zdroj:

www.wired.com, www.hibakusha-worldwide.org, www.idnes.cz, www.magazin.cz

Tagy Bílý dům Čína Gobi Google Earth Hirošima Lobnor Sin-ťiang Sovětský svaz Stonehenge Washington, D.C.