Iluze GIFů

Optické iluze pracují s naší hlavou tak, že nás často nutí vidět věci, které neexistují. Naše obrázky jsou ale mnohem lepší. Pouhým pohledem na ně je totiž nejenom uvidíte. Vy je dokonce uslyšíte! Nevěříte? Pak není nic snazšího, než to vyzkoušet!

Optická iluze GIFů spočívá v tom, že využívá synestezii. Laicky řečeno to znamená, že si za pomoci vizuálního kontaktu s nějakým objektem evokujeme jakousi sluchovou odezvu. A to i v případě, že obrázky žádný zvuk nemají. 

Cílem optických iluzí je co nejlépe aktivovat všechny naše smysly. A zamyslet se nad tím, jaké z nich my sami využijeme k pochopení toho, co před sebou vidíme. 

Možná budete překvapení, že kromě obrázku, který se hýbe, slyšíte i nejrůznější zvuky. Přesto jsou všechny z nabízených GIFů zcela tiché. 

Jak je to možné? Nebojte, rozhodně jste se nezbláznili ani nejste součástí kouzelnického čísla. Aby na nás GIF působil se zvukem, využívá pohyb. Ten následně vyvolá pocit, že něco slyšíme. 

Zvukové GIFy

Odborníci se shodují, že se jedná o sluchově-pohybovou synestezii, kterou tyto GIFy využívají. Ta nás následně hodí do stavu, kdy zvuk pohybujícího se obrázku slyšíme, jako by byl skutečně reálný.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nenechte se však mýlit. Zvuk se odehrává pouze ve vaší hlavě!

Tento typ synestezie může zakusit až 30 % nejvnímavějších jedinců. Šance být mezi nimi tak není úplně malá. Funguje na principu spojení zvuku s pohybem. 

Výsledkem je, že při soustředěném pohledu na pohybující se optické klamy, slyší náš mozek jejich zvuk. Dokážeme si tedy za pomoci svých očí vytvořit zvuk toho, co se před námi nachází. 

Jde to dokonce tak daleko, že v okamžiku, kdy bychom již zvuk poslouchat nechtěli, byla by jen malá šance, že zmizí. Přesto, že jde o zvuk, který vytváří oči vnímající pohyb, není tak snadné ho po jeho vytvoření zastavit. 

Sluchově-pohybová synestezie tak může působit jako rušivý element v okamžiku, kdy to, na co se díváme, chceme vnímat bez zvuku. Ačkoliv je samotný GIF hezkou podívanou, přidružený zvuk nás jako takový může iritovat.

Tak co, patříte mezi 30 % těch, kteří tento typ synestezie s přehledem zvládají?

Zdroje: www.vox.com, www.smithsonianmag.com, www.theverge.com