Pilot spatřil v džungli patnáctimetrového hada. Monstrum útočilo na vrtulník

Tereza Malá | 5. 11. 2022

Obří had byl spatřen na konci padesátých let z vrtulníku. Svědectví o něm podal plukovník Remy Van Lierde, když sloužil u belgického letectva v Belgií okupovaném Kongu. Při návratu z jedné z misí spatřil při přeletu nad lesy obrovského hada, který dle jeho odhadu měřil kolem 15 metrů. Obří konžský had se postupně stal legendou.

Plukovník Van Lierde kromě délky hada popsal, že jeho trojúhelníková hlava byla 60 cm široká a téměř metr dlouhá. Pokud bylo jeho pozorování skutečné, pak nesporně viděl jednoho z největších hadů světa, kteří kdy existovali. Obří plaz měl podle něj tmavě zelené a hnědé šupinaté tělo a bíle zbarvenou spodní stranu. Možnosti jsou tři: Podivný tvor je buď obrovská přerostlá africká krajta skalní, zcela nový druh hada, nebo potomek obřího eocénního hada Gigantophis.

Zvláštní pozorování v Kongu

Když plukovník Remy plaza spatřil, okamžitě požádal pilota, aby se otočil. Chtěl se ujistit v tom, co viděl. Ale obrat vrtulníku zaznamenal i had, otočil se a na chvíli to vypadalo, jako by chtěl zaútočit. Tím dal plukovníkovi šanci spatřit i jeho bílou spodní stranu těla.

Bohužel se nepodařilo pozorování nijak pořádně zdokumentovat, vznikly jen nekvalitní snímky palubního fotografa.

Zajímavé pozorování obřího hada bylo později tématem jedné z epizod pořadu Arthura C. Clarka Záhadný svět s názvem "Draci, dinosauři a obří hadi".

Vědci našli 5 metrů velkou kostru muže a vedle obřího hada. Hrob vyvolal senzaci
Magazín

Vědci našli 5 metrů velkou kostru muže a vedle obřího hada. Hrob vyvolal senzaci

Kdo byl plukovník Van Lierde

Remy Van Lierde se narodil 14. srpna 1915 v belgickém Overboelare a stal se stíhacím pilotem. V roce 1959 jako plnohodnotný plukovník velel letecké základně v Kamině v Belgickém Kongu. Když v roce 1960 získalo Belgické Kongo nezávislost, vrátil se do Belgie a stal se náčelníkem operačního oddělení náčelníků štábů a před svým odchodem do důchodu v roce 1968 měl několik dalších funkcí.

Za druhé světové války sloužil v belgickém a britském letectvu a v roce 1954 se stal zástupcem náčelníka štábu ministra obrany. V roce 1958 jako jeden z prvních Belgičanů překonal zvukovou bariéru při zkušebním letu na letounu Hawker Hunter na letišti Dunsfold v Anglii. Zemřel 8. června 1990.

Do historie se zapsal jako stíhací eso a ten, kdo spatřil v Kongu největšího hada světa.

Na vido se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje:

www.warhistoryonline.com

mysteriesrunsolved.com

en.wikipedia.org

Tagy Anglie Arthur C. Clarke Belgické Kongo Belgie Druhá světová válka Kongo Wikipedie