Plukovník Van Lierde kromě délky hada popsal, že jeho trojúhelníková hlava byla 60 cm široká a téměř metr dlouhá. Pokud bylo jeho pozorování skutečné, pak nesporně viděl jednoho z největších hadů světa, kteří kdy existovali. Obří plaz měl podle něj tmavě zelené a hnědé šupinaté tělo a bíle zbarvenou spodní stranu. Možnosti jsou tři: Podivný tvor je buď obrovská přerostlá africká krajta skalní, zcela nový druh hada, nebo potomek obřího eocénního hada Gigantophis.

Zvláštní pozorování v Kongu

Když plukovník Remy plaza spatřil, okamžitě požádal pilota, aby se otočil. Chtěl se ujistit v tom, co viděl. Ale obrat vrtulníku zaznamenal i had, otočil se a na chvíli to vypadalo, jako by chtěl zaútočit. Tím dal plukovníkovi šanci spatřit i jeho bílou spodní stranu těla.

Bohužel se nepodařilo pozorování nijak pořádně zdokumentovat, vznikly jen nekvalitní snímky palubního fotografa.

Zajímavé pozorování obřího hada bylo později tématem jedné z epizod pořadu Arthura C. Clarka Záhadný svět s názvem "Draci, dinosauři a obří hadi".

Kdo byl plukovník Van Lierde

Remy Van Lierde se narodil 14. srpna 1915 v belgickém Overboelare a stal se stíhacím pilotem. V roce 1959 jako plnohodnotný plukovník velel letecké základně v Kamině v Belgickém Kongu. Když v roce 1960 získalo Belgické Kongo nezávislost, vrátil se do Belgie a stal se náčelníkem operačního oddělení náčelníků štábů a před svým odchodem do důchodu v roce 1968 měl několik dalších funkcí.

Za druhé světové války sloužil v belgickém a britském letectvu a v roce 1954 se stal zástupcem náčelníka štábu ministra obrany. V roce 1958 jako jeden z prvních Belgičanů překonal zvukovou bariéru při zkušebním letu na letounu Hawker Hunter na letišti Dunsfold v Anglii. Zemřel 8. června 1990.

Do historie se zapsal jako stíhací eso a ten, kdo spatřil v Kongu největšího hada světa.

Na vido se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Zdroje:

www.warhistoryonline.com

mysteriesrunsolved.com

en.wikipedia.org