Vědci našli v Antarktidě obří jeskyni. Skrývá velikou hrozbu pro lidstvo

Průzkum tajícího ledovce Thwaites.

Průzkum tajícího ledovce Thwaites.

Foto: Profimedia.cz

„Věci se tu vyvíjejí opravdu rychle," ukončil přednášku glaciolog z University of Colorado Boulder a vedoucího organizace International Thwaites Glacier Collaboration Ted Scambos a utřel si pot z čela. Stejně jako jeho ostatní kolegové, i on nečekal, že se v jednom z největších ledovců na světě objeví masivní díra, která značí jediné. Do čtyř let se hladina moří pravděpodobně zvýší o 66 centimetrů.

Ledovec Thwaites se nachází na západním pobřeží Antarktidy v Amundsenově moři. Jeho rozloha čítá kolem 170 tisíc kilometrů čtverečních. Vědci již dlouho ví, že taje. Podle údajů z roku 2014 se měl rozpustit nejdřív za 200 let. O pět let později však tým odborníků objevil v jeho struktuře jeskyni o výšce 300 metrů a délce kolem 20 kilometrů. Vešlo by se do ní asi 14 bilionů tun ledu.

Nikola Tesla.

Geniální předpověď N. Tesly pro 21. století: V jedné zásadní věci se ale zmýlil

Dutina byla nalezena pomocí satelitů a radaru NASA, který dokáže zmapovat oblast pod sebou a prohlédnout skrz led. „Velikost otvoru nás překvapila. Nečekali jsme, že bude tak rozsáhlý," přiznal Eric Rignot z Kalifornské univerzity v Irvine. „Znamená to jediné. Led taje rychleji, než jsme předpovídali."

Obří jeskyně v Antarktidě

Další poplach přišel v roce 2020, kdy vědci International Thwaites Glacier Collaboration provedli měření s cílem předpovědět časový rámec možné katastrofy. Analýza dat ukázala, že v místě, kde je ledovec v kontaktu s mořem, je teplota vody již více než dva stupně nad bodem mrazu. Led se tak odlamuje ze skalnatého podloží a klouže dolů rychlostí dva kilometry za rok.

Následkem jeho tání se tak každoročně zvyšuje hladina moří o jeden milimetr. Může být ale hůř. „Thwaites funguje jako ledový špunt. Pokud by roztál, nejenže by se povrch světového oceánu zvýšil až o 60 centimetrů, ale do pohybu by se dala další masa, která je za ním," vysvětluje Michael Wolovick z Princetonské univerzity ve Spojených státech. „Nárůst by pokračoval o dalších 2,5 metru."

Nejnebezpečnější antarktický ledovec

Další trhliny na „ledovci soudného dne“ byly objeveny v roce 2021. „Tato slabá místa jsou jako praskliny na čelním skle auta. Stačí jedna rána a východní ledový šelf, tedy tlustá plovoucí plošina vyskytující se tam, kde ledovec pluje k pobřeží a na povrch oceánu, se pravděpodobně roztříští na stovky ker," říká glacioložka Erin Pettit z Oregonské státní univerzity.

Mezi města ohrožená zvyšující se hladinou moří patří také New York.

Města, která do konce století pohltí voda. Takto smutně bude vypadat mapa světa

Samotný rozpad ledovce by podle vědců nezpůsobil okamžitý globální vzestup hladiny moří, ale urychlil by ho. Menší kry se pohybují rychleji a také rychleji tají.

Zdroj: Youtube

Vědci však stále netuší, zda se plovoucí ledová police rozpadne za 1 rok nebo za 10 let. Kombinace pronikání teplé mořské vody, zlomů a přítomnosti dutiny ale naznačuje, že východní šelf ledovce Thwaites by se mohl začít hroutit do čtyř let.

Zdroj:

www.washingtonpost.com, www.science.org, www.washingtonpost.com, www.irozhlas.cz