Před tisíci lety…

Když se zhruba před čtyřiceti, padesáti tisíci lety vydal člověk z Asie hledat si nový domov, a dorazil na australský kontinent do oblastí Queenslandu, nebyl přirozeně první živý tvor, který se tam usídlil. Musel tam začít žít po boku obřích ještěrů, šest metrů dlouhých varanů, třítunových vačnatců dvakrát větších než člověk a dalších obrovských zvířat, tvrdí vědci.

Poprvé kosti obří megafauny objevili domorodci kmene Barada Barna na svých pozemcích v uhelném dole South Walker Creek. V posledních deseti letech se fosiliemi obřích zvířat, která obývala australské tropy před 40 až 60 tisíci lety, začali zabývat odborníci. Výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném článku na Nature Communications.  

Australští obři

Badatelé v lokalitě South Walker Creek během výzkumu našli fosilie více než třinácti druhů vyhynulých živočichů. Mezi nimi byli predátoři na špičce potravního řetězce i jejich kořist. Další kosti přibyly z jiných lokalit.

Postrachem předků dnešních Australců (též Aboridžinců), jak nálezy ukázaly, byli například pravěcí mohutní varani, o nichž se předpokládalo, že vyhynuli dávno před příchodem člověka na tato území, nebo opancéřovaní krokodýli.

Stejně děsiví byli tehdejší savci, předchůdci vombatů, lenochodů a obrovských vačnatců. Jedním z největších byl třítunový „smrtící“ dravec diprotodon, který byl dlouhý i přes tři metry. Badatelé objevili i ostatky zatím nepojmenovaného obřího klokana, největšího, jaký kdy byl nalezený.

Australskou vyhynulou megafaunu ukazuje následující zajímavé video:

Zdroj: Youtube

Soužití obřích tvorů a člověka

Autoři studie jednoznačně prokázali, že v Austrálii lidé a pravěcí obří živočichové, největší, kteří obývali Austrálii od dob dinosaurů, „spolu žili“ nějakých 15 až 20 tisíc let. A samozřejmě je zajímalo „společné soužití“. Je nasnadě, že se první obyvatelé Austrálie s takovými zvířaty museli potýkat. Zatímco ale začali postupně obydloval celý kontinent, pradávní obři s jejich příchodem začali vymírat. Na vině mohou být změny životního prostředí, které možná také svým hospodařením ovlivnil člověk sám. Vypořádal se s obřími zabijáky tak, že je vyhubil?

Příčinou vymírání megafauny v Austrálii se vědci budou dál zabývat a věřme, že výzkumy zcela jistě přinesou i zcela nové poznatky.

Zdroje: www.sci.news, theconversation.com, set.adelaide.edu.au