Podivného tělesa si astronomové všimli už v roce 2014, ale trvalo jim několik let, než v něm rozeznali kometu. Zmátla je především jeho velikost. Zatímco běžné komety měří v průměru něco mezi 750 metry a 20 kilometry, šířka objektu Bernardinelli-Bernstein činí úctyhodných 150 km.

Výzkum ztěžovalo také slabé záření, které kometa vydává. Přesto se už vědcům podařilo částečně prozkoumat její ohon a zjistit, že se z jejího povrchu odpařuje oxid uhličitý a čpavek.

Poprvé v historii lidstva

Zmíněná kometa je ve Sluneční soustavě velmi vzácným hostem. Její oběžná dráha je tak dlouhá, že kolem Slunce prolétá jen jednou za 3,5 milionu let. Jinými slovy, lidské plémě ji dosud nemělo šanci spatřit. Místem jejího zrození je zřejmě Oortův oblak, tedy hypotetický pozůstatek planetární mlhoviny, ze kterého se kdysi naše soustava zformovala.

Oortův oblak se teoreticky nachází za Kuiperovým pásem na samém okraji Sluneční soustavy. Jeho existence sice nebyla potvrzena jasnými důkazy, ale většina vědců ji předpokládá. Zkoumání komet z tohoto mračna nám může pomoci pochopit, jak se planety rotující okolo Slunce utvářely a jaké bylo jejich původní složení.

Dále od Země dále...

Kometa Bernardinelli-Bernstein je díky svým obřím rozměrům skvělým objektem výzkumu. Vědci plánují namířit k ní největší světové teleskopy v roce 2031, kdy bude Zemi nejblíže. Pouhým okem ji však neuvidíme, protože zřejmě nepřekročí oběžnou dráhu Saturnu.

Pohyb masivní komety si můžete prohlédnout ve videu:

Zdroj: Youtube

Na druhé straně ovšem můžeme být rádi, že se její trajektorie bezpečně vyhne oběžné dráze Země. Srážka s kometou o velikosti planetky by znamenala mnohem horší katastrofu, než jakou byl pád meteoritu, který vyhubil dinosaury. Určitě nás tedy nebude mrzet, že si neobyčejný vesmírný objekt prohlédneme jen na fotografiích.

Zdroje: https://www.livescience.com/, http://www.sci-news.com/, https://www.space.com/