Obří konžský pavouk prý existuje miliony let. Skrývá se hluboko v džungli, souká sítě od stromu ke stromu, maskuje je listím a číhá na nepozornou oběť. Domorodci z kmene Baka tvrdí, že se živí drobnou zvěří, ptáky a antilopami. V případě nouze ale neváhá opustit svůj úkryt a vydat se k vesnicím. Odtud prý unáší hospodářská zvířata nebo děti. 

J'ba FoFiho poznáte na první pohled. Jeho tělo je chlupaté a hnědé s nafialovělým břichem. Rozpětí jeho nohou může dosahovat nejméně 1,5 metru. Pyšní se výraznými tesáky a silným jedem. Místní dokonce viděli i jejich vejce. Jsou pravděpodobně světle žlutobílá a mají tvar arašídů.

J'ba FoFi

Nejděsivější a nejstarší hlášené setkání s obřím pavoukem popsal anglický misionář Arthur Simes v roce 1890. Na své cestě do jedné z vesnic na břehu jezera Nyasa v Ugandě se spolu s nosiči prodíral hustou džunglí, když jeden z mužů vykřikl. Nečekaně se zamotal do velké lepkavé sítě. Zatímco se ho ostatní snažili vyprostit, objevil se děsivý osminohý tvor a dva z lidí pokousal. Po několika minutách bylo jasné, že útok byl smrtelný. 

Zdroj: Youtube

O necelých čtyřicet let později se s J'ba FoFim seznámil také cestovatel Reginald Lloyd a jeho manželka Margarit. Když projížděli Kongem, ve světle svého náklaďáku spatřili velký objekt křižující prašnou cestu. Nejdřív si mysleli, že je to kočka nebo opice. Pak si ale uvědomili, že jde o obrovského pavouka.

Pavouci kolem nás

Obří pavouci se však nevyskytují pouze v Kongu. Byli prý spatřeni v Kanadě, v USA, Austrálii, Venezuele a Mexiku. O rozsáhlém systému sítí a chlupatých stvoření informovali vojáci, bojující v druhé světové válce a ve válce ve Vietnamu. 

J'ba FoFi se však přibližuje také k lidským obydlím. William Slaydon z Louisiany se se svou ženou a třemi malými vnuky vydal v roce 1948 do kostela, když se náhle z příkopu vynořilo zvíře o velikosti umyvadla. Sheila, knihovnice z britského Nottinghamu, podobného tvora spatřila během cesty domů z práce. Šok zažil Robert A. z Kentucky, který v létě roku 1982 sekal trávu na zahradě. Během pauzy uslyšel podivný dupot. Když se otočil, zíral na něj černý pavouk o velikosti poklice na kola. 

Zdroj: Youtube

Vědci jsou přesvědčeni, že si svědkové nevymýšlí, jen pravděpodobně neodhadli velikost osminohých členovců. Mezi největší zdokumentované pavouky patří sklípkan největší, vážící až 125 gramů a ptačník goliášský, dosahující hmotnosti 175 g a rozpětí nohou 30 centimetrů.

Zdroje: www.hmn.wiki, www.wondergressive.com, www.strangerealms.net, www.cryptidz.fandom.com