www.thestar.com.my, www.cbsnews.com, www.nationalgeographic.com, www.nationalgeographic.co.uk

Dosud si nikdo není jistý, kolik obřích rejnoků ještě žije, ani to, jakým biotopům dávají přednost. Víme, že se jedná o největší sladkovodní rybu, a přestože rejnoky známe především ze slaných vod, o tomto rejnokovi nevíme, zda do oceánu vůbec kdy zavítá.

Gigant, který se s roky nemění

Podobně jako žraloci, ani rejnoci se za dobu své existence moc nezměnili. Někteří jedinci mohou dosáhnout až délky 5 metrů včetně ocasu a mohu dosahovat váhy až k 600 kilogramů! Ač žádný takový jedinec nebyl ve skutečnosti změřen a ověřen, je to docela možné. Ono změření takového giganta je téměř nemožné.

Málem se to ale vloni podařilo na řece Mekong, která je i z historického pohledu domovem mnoha gigantických vodních tvorů. Právě zde byli spatřeni obří hadi a další nadměrečné ryby a živočichové. Dokonce i místní obyvatelé mají k řece obrovský respekt.

Skrytí lovci

Zvážit a změřit tato obrovská a neohrabaná zvířata je velmi obtížné. Navíc tito rejnoci jsou běžně plaší a díky jejich hnědému až šedému zbarvení mají poměrně silné mimikry. Díky němu jsou i skvělými lovci, když na svou kořist číhají na dně, kde splývají s prostředím. Jejich kořistí se obvykle stávají škeble a krabi, které rejnok detekuje pomocí senzorů umístěných kolem úst, jež dokáží pocítit elektrické pole zvířete.

Domovem takto obrovských rejnoků jsou říční systémy v Thajsku, Kambodži, Malajsii a Indonésii. Právě v těchto řekách se rejnoci s dlouhým protáhlým ocasem zahrabávají do písčitého nebo bahnitého dna. A tento ocas je i smrtící, a to díky ostrému ostnu jeho na konci, který může snadno proniknout lidskou kůží a kostí, podobně jako lovecký šíp.

Pokud rejnok svou oběť žahne, spolu s ránou se obvykle vnáší do těla oběti toxiny.

Rejnoci coby monstra z hlubin

Obří sladkovodní rejnoci mají složitou historii. Dnes je řadíme do čeledi Dasyatidae, jež byla poprvé identifikována v Indonésii v roce 1852. Této identifikaci ale nebyla věnována přílišná pozornost a druh byl poté znovu popsán až v roce 1990. Navíc právě v Thajsku, Kambodži a na Sumatře a Borneu jsou rejnoci natolik odlišní, že dle vědců dokonce mohu být různými druhy. Právě v horní části kambodžského úseku řeky Mekong existuje neprobádaná, ale relativně zdravá populace těchto rejnoků. Jeden z nich byl chycen a změřen, aby byl poté znovu puštěn zpět do řeky. Projekt Mekong River Wonder ve spolupráci s Institutem pro výzkum a rozvoj vnitrozemského rybolovu (IFREDI) se o obrovského sladkovodního rejnoka, kterého rybáři chytili 22. května 2022, postaral a získal cenná data pro výzkum. Byl to již druhý obří rejnok, který byl do řeky vrácen zpět. Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Sam Vichet, vedoucí kantonu provinční správy rybolovu (FiA), uvedl, že ryba vážila 143 kg a byla 171 cm široká. Její tělo bylo dlouhé 181 cm, ale když se změřila délka od špičky nosu po špičku ocasu, měřila 365 cm.

Není divu, že poté, co byla fotografie rybářů zveřejněna na sociálních sítích, vzbudila celosvětovou senzaci. Místní obyvatelé reagovali velmi poděšeně. K řece cítí velký respekt a obří tvorové v nich vzbudili hrůzu.

Mezi místními obyvateli se strhla panika i velké nadšení. Musela přijet policie.

Dočtěte si článek zdarma,
stačí se přihlásit nebo registrovat.
nebo se přihlaste
Zapomněli jste heslo?
Ještě nemáte účet? Registrujte se