Kosti jsou nepopiratelně lidské, může jít o obří zaniklou rasu, tvrdí vědci

Lenka Bělská | 10. 11. 2022

Francouzský antropolog Georges Vacher de Lapouge si pohladil svůj hustý knír, narovnal si záda a opět se pustil do práce. Již několik hodin seděl skloněný v mohyle z doby bronzové v Castelnau a čistil její dno. Náhle se zarazil. Před jeho očima se objevily tři kostní fragmenty neobvyklé velikosti.

Byla zima roku 1890. Vědec ihned poznal, že fosilie museli patřit někomu obzvlášť vysokému a mohutnému. Kost pažní, holenní a střední část stehenní byly nejen dlouhé, ale také minimálně dvakrát širší, než má běžný člověk.

Záhadná obří medúza zmátla americké letectvo. Vědci našli prosté vysvětlení
Magazín

Záhadná obří medúza zmátla americké letectvo. Vědci našli prosté vysvětlení

Zakladatel antroposociologie, antropologického a sociologického studia rasy jako prostředku k vysvětlení nadřazenosti určitých národů, měl jasno. Fragmenty musely patřit mytologické bytosti vyznačující se velikou silou - obrovi.

Obři z Castelnau

Obři se objevují ve folklóru kultur po celém světě. Ve starých legendách vyvolávali respekt a budili hrůzu. Lidem snadno připomínali křehkost jejich těla. Zmiňuje se o nich Bible, ale také řecká mytologie a severské ságy. V řadě příbězích byli obři božskými bytostmi.

Záhadná rasa bílých obrů je stále předmětem vědeckých sporů. Nalezli další v USA
Magazín

Záhadná rasa bílých obrů je stále předmětem vědeckých sporů. Nalezli další v USA

Podle mnoha badatelů to byli právě oni, již postavili Stonehenge a pyramidy. Až do nálezu Georgese Vachera de Lapouge však neexistovaly žádné archeologické důkazy o tom, že by opravdu existovali.

Vědec o svém mimořádném objevu publikoval článek v časopise La Nature. (Zdroj: www.cnum.cnam.fr) Odhadl, že obr žil v neolitu a dosahoval výšky 3,5 metru. „Střední část dříku stehenní kosti je dlouhá 14 cm a má obvod 16 cm. Kus holenní kosti má 26 cm a obvod 13 cm. Pak je tu malý úlomek kosti pažní," napsal. „Je zbytečné spekulovat o tom, zda jsou pozůstatky lidské."

Existence obrů

Fragmenty následně zkoumali zoologové a paleontologové na univerzitě v Montpellier a v roce 1892 také profesor patologické anatomie na lékařské fakultě Montpellier, Dr. Paul Louis André Kiener. Ten připustil, že kosti mohly opravdu patřit nadměrně vysokému člověku, který s největší pravděpodobností trpěl hypertrofií hypofýzy vedoucí k nadměrné hladině lidského růstového hormonu.

Zdroj: Youtube

Tuto teorii ale narušuje fakt, že „Obr z Castlenau" nebyl pravděpodobně jediný svého druhu. V roce 1894 byl totiž zveřejněn nález dalších kostí, jež byly vykopány na prehistorickém hřbitově jen 5 kilometrů jihozápadně od mohyly z doby bronzové. (Zdroj: www.chroniclingamerica.loc.gov) Dělníci hloubící vodní nádrž objevili lebky o obvodu 71, 78 a 80 cm. Přitom průměrné lidské kranium má přibližně 56 cm. Vykopány byly také další pevné tkáně gigantických rozměrů, které měly patřit mužům o výšce tří až čtyř metrů. Pozůstatky byly prý zaslány Francouzské akademii věd k dalšímu studiu.

Zdroj:

www.amusingplanet.com, www.en.wikipedia.org, www.books.google.cz

Tagy Bible Francouzská akademie věd Montpellier Stonehenge