Jaký předmět drží v ruce mladá žena? Obraz z 19. století vyvolal na internetu obrovský poprask

Jarouš M Komořanský | 1. 3. 2023

Obraz "Očekávaná žena", který vytvořil rakouský malíř Ferdinand Georg Waldmüller v roce 1850, si nedávno získal pozornost kvůli tomu, že se na něm objevil anachronický předmět: žena držící něco, co vypadá jako iPhone. Vedlo to k debatám o pravosti obrazu a přítomnosti cestovatelů časem v historii.

www.snopes.com, www.newsweek.com, www.thesun.co.uk

Kvůli tomuto předmětu se strhl v médiích velký poprask, i když se později ukázalo, že dotyčný předmět ve skutečnosti není iPhone, ale malá modlitební knížka, běžně známá jako "kniha hodin". Podobnost předmětu s moderním chytrým telefonem je pravděpodobně důsledkem pareidolie, což je tendence lidského mozku rozpoznávat známé vzory v náhodných předmětech.

Média vzhůru nohama

Navzdory vyvrácení teorie o cestování v čase obraz vyvolal diskusi o roli technologií v našich životech a o tom, jak mohou změnit naše vnímání historie. Srovnání zdánlivě moderního předmětu na starém obraze zdůrazňuje, jak je naše chápání minulosti ovlivněno našimi vlastními zkušenostmi a znalostmi.

Interpretace

Kromě toho je "Očekávaná žena" sama o sobě zajímavým uměleckým dílem, které odráží společenské normy a očekávání doby, v níž byla vytvořena. Obraz zobrazuje mladou ženu čekající na svého snoubence nebo manžela, což symbolizuje tradiční genderové role a očekávání žen jako pečovatelek a hospodyň. Žena je oblečena do módního oděvu, ale její postoj a chování naznačují smysl pro povinnost a poslušnost.

Internetem koluje záhadné video: Opravdu drží žena na koncertě Elvise Presleyho v ruce mobil?
Magazín

Internetem koluje záhadné video: Opravdu drží žena na koncertě Elvise Presleyho v ruce mobil?

Malíř Waldmüller, autor obrazu, byl známý svými realistickými zobrazeními každodenního života a "Očekávající (či čekající) žena" není výjimkou. Obraz umožňuje nahlédnout do společenského a kulturního kontextu Rakouska 19. století, zejména pokud jde o genderové role.

Peter Ruseel a jeho tweet

Na obraz upozornil v médiích svým Tweetem umělecký blogger Peter Russell. Obraz od rakouského malíře Ferdinanda Georga Waldmüllera byl namalován mezi lety 1850 a 1860 a Russell a jeho partnerka jej objevili při návštěvě Neue Pinakothek v Mnichově.

Na obraze z období biedermeieru mladá žena jako by byla zabrána do svých sociálních sítí. Kráčí s telefonem a hlavou skloněnou po prašné cestě a vůbec nevnímá své okolí, a proto netuší, že za další zatáčkou na ni čeká klečící mladík s kyticí růží v ruce. Její chování velmi připomíná to, s čím se denně setkáváme na ulicích a všude kolem nás.

Na video se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Nakonec však bylo skutečné tajemství obrazu objasněno, když se ukázalo, že si dívka nehraje se svým novým iPhonem, ale je na cestě do kostela s modlitební knížkou v ruce," vysvětluje Gerald Weinpolter, jednatel umělecké agentury.

Není to poprvé, kdy se některý předmět v uměleckém díle jeví našim moderním očím, jako by ho tam mohl umístit pouze cestovatel v čase.

Kurátorka muzea posvítila mobilem na staré čínské zrcadlo. Objevil se obraz. Vědci to nechápou
Magazín

Kurátorka muzea posvítila mobilem na staré čínské zrcadlo. Objevil se obraz. Vědci to nechápou

Na sociálních médiích obraz vzbudil četné diskuse, například o tom, že žena právě používá nějakou seznamovací aplikaci. Závěrem lze říci, že ačkoli výskyt iPhonu na obraze Čekající žena upoutal pozornost veřejnosti, je důležité přistupovat k obrazu v jeho historickém a kulturním kontextu.

Díky tomu můžeme hlouběji porozumět společenským normám a hodnotám té doby, stejně jako roli umění při odrážení a utváření společenských postojů.

Tagy cestovatel Ferdinand Georg Waldmüller historie Internet iPhone kniha malíř Mnichov Peter Russell Rakousko