Ne vždy je totiž jasné, kam lze něco, co na fotografii vidíme, vlastně zařadit. 

Poznáte, kdy byla vyrobena tato železná maska?

Příkladem je i tato železná maska a doby dávné Francie s ní rozhodně nespojujte. Patří totiž do zcela jiného období. 

Maska byla vyrobena v Anglii a na fotografii ji na sobě má francouzský tankový střelec. Tušíte, z jaké doby by mohla být? 

Maska byla vyrobena především tak, aby toho, kdo ji na sobě bude mít, ochránila proti stříkající vodě, zároveň ale musí, a to za jakékoliv situace, ochránit člena posádky proti létajícím střepinám při pohledu skrz průzory. 

Jestli trefíte aspoň století, jste dobří

Při pohledu blíž zjistíte, že železná maska, zobrazená na fotografii, obsahuje kryty na oči. Ty jsou taktéž vyrobeny z kovu. Základem železné masky je však kůže. To proto, aby na obličeji dobře seděla a byla schopná se lépe tvarovat. 

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Nad koženým základem se nachází jakási řetízková suknice. Ta slouží k tomu, aby ochránila ústa a bradu. Každá taková maska, která sice sloužila k ochraně obličeje, byla však také způsobem, jak se ten či onen člověk, jenž si masku na obličej nasadil, následně prezentoval. 

Proto si každý pak masku upravil do svého vlastního stylu, který bylo možné vidět po jejích stranách. Například tato, zobrazená na fotografii, je francouzská maska Adrian, která se pyšní dělostřeleckým odznakem na přední straně.

Důvodem vzniku této masky bylo kromě ochrany obličeje tzv. oprýskávání. Jakési odlupování dopadajícího náboje, které se díky vysoké rychlosti přenáší na pancéřovou desku. Skrze ni se následně šíří rázová vlna, která se zastaví jedině o další stěnu. Pokud svou stěnu ale nenajde, začnou se z náboje odlupovat malé kousíčky, které se rychle přenáší do bojového prostoru.

V této síle pak mohou poranit vše, co se jim postaví do cesty. Například obličej. Jejich údery jsou smrtící. Proto byly vyrobeny tyto masky, aby chránily tváře těch, jež je jednoznačně potřebovaly. Vojáky britských tanků Mark I-V, jezdící za první světové války.

Řešení této hádanky, kdy přesně byla vyrobena tato železná maska, je tedy rok 1918. Nutno podotknout, že první tanky byly mechanicky ne příliš spolehlivé, a tak bylo potřeba nalézt další řešení, jak vojáky na frontách ochránit.

Zdroje:

historycolored.com

rarehistoricalphotos.com

en.wikipedia.org