Vakcíny proti covidu-19 jsou považovány za spásu, která planetu dostane ze svízelné situace trvající již více než rok. U všech dostupných vakcín s výjimkou látky Johnson & Johnson, která se však nadále testuje, je nutné být naočkován dvakrát s odstupem několika týdnů. Jedině tak lze totiž vytěžit z vakcíny maximum a zajistit co možná nejvyšší ochranu před nákazou koronavirem. Dvojité dávkování ovšem dost možná stačit nebude.

Třetí dávka

Spojené státy se dle webu Global News připravují na očkování svých občanů třetí dávkou vakcíny, kterou by lidé měli obdržet mezi devátým a dvanáctým měsícem po zaočkování druhou dávkou vakcíny. Přestože se nadále zkoumá, jak dlouho po očkování přetrvává v těle natolik silná imunita, že je schopná zabránit nákaze covidem, mluví se o tom, že by lidé museli očkování podstoupit třikrát, aby se obranyschopnost ještě více „nakopla“.

To potvrdil i ředitel společnost Pfizer, která jednu z vakcín vyvíjí a prodává. Ten řekl, že je dost možné, že lidé budou muset dostat i třetí dávku v průběhu jednoho roku od podání dávky druhé a rovněž budou muset být každý rok přeočkováni.

Podobně jako u chřipky

Dle dosavadních informací je jasné, že po obdržení druhé dávky vakcíny proti koronaviru se imunita zvýší minimálně na půl roku dopředu. Podle expertů to ale nestačí. Kvůli tomu, že se stále objevují nové mutace covidu, bude s největší pravděpodobností nutné podstupovat takové očkování pravidelně každý rok. Stejně jako tomu je například u některých očkovacích látek proti chřipce.

Jedinou vakcínou, u které by bylo nutné jen jednorázové podání látky, je ta od společnosti Johnson & Johnson. Do ní lidé i vědci vkládali mnoho nadějí, očkování touto vakcínou však provází mnoho problémů. V současné době je vyšetřována kvůli krevním sraženinám, které se objevily u mnoha zaočkovaných pacientů.