Německá výzkumná loď Walter Herwig v průběhu průzkumu vod jižního Atlantiku zachytila ve skutečně neobvyklé hloubce tvora, jehož otvor, kterým přijímá potravu, se podobá lidským ústům. Taková podobnost by snad nebyla ničím příliš mimořádným, soudí vědci, to, čím byli zcela šokováni, byly podivné a strašidelně vyhlížející útvary podobné lidským zubům.

O jakého tvora jde?

Tvor, o kterého jde, je oliheň. Chobotnice, která vlastně ještě nemá jméno. Prozatím byl vyloven pouze tento jediný exemplář. Jde pravděpodobně o jedince z druhu Promachoteuthis sulkus, prozatím však má praktičtější jméno: „chobotnice se zuby“. Vědci se prozatím ještě nikdy nesetkali ani s tím, že by ústní otvor chobotnice byl kryt sadou „rtů“ tak, jako je tomu u chobotnice, jejíž „zuby“ mnohým na palubě lodi připomínaly stařeckou zubní protézu.

… a jsou to skutečně zuby?

 Ano, tato chobotnice překvapila nejen odborný svět! Přestože ale „zuby“ dělají z této chobotnice strašidelné stvoření, o skutečné zuby – jak je známe u člověka – nejde. Ve skutečnosti jde o sadu rtů, které zakrývají ústní otvor. Důvody jejich vzniku však známé nejsou. Znovu je třeba připomenout, že jde o jediný exemplář, který se lidem podařilo vylovit.

Víme něco víc?

Chobotnice není velká. Tento jedinec byla samice s délkou pláště 25 mm. To, co je překvapujícího, je hloubka, ve které byla chobotnice zachycená – v hlubinách téměř 2 kilometrů a v místech, která jsou zatím opravdu málo probádaná. Není vůbec jasné, do jaké velikosti mohou tato stvoření se „zuby“ dorůst a už vůbec není jasné, kde a jak je hledat. Vědcům je však zřejmé, že německá loď našla podivný a neprobádaný druh chobotnice, který prokazatelně existuje a zcela jistě není jediný svého druhu.

Zdroj: Youtube

Jaká další tajemství oceán skrývá?

„Chobotnice se zuby“ je důkazem, jak málo toho ještě víme o naší planetě, přestože má naše civilizace k dispozici nejmodernější přístroje a technologie. Ale konec konců, vždyť je to i trochu správně, že jsme konfrontováni s něčím neznámým a tajemným. Tato část temného Atlantiku, která nám vydala tvora „se zuby“, je toho důkazem. Co dalšího skrývá?

Zdroje: www.wild-facts.com, www.medium.com