„Byl to docela vzrušující okamžik,” svěřila se poté svým kolegům z potápěčské společnosti Ocean Safari. „Připomínalo to střevo. Houpalo se to těsně pod hladinou,” vzpomínala, když jim ukazovala video, které se jí podařilo natočit. Nikdo však netušil, co by to mohlo být. 

Dva metry dlouhá masa byla objevená u Cape Tribulation, severně od Cairns v severním Queenslandu v Austrálii. Odborníci vyloučili, že by ji vytvořil člověk. Jaké zvíře ale mohlo vyprodukovat něco tak velkého?

Vajíčka olihně

Trvalo několik týdnů, že se Brooke podařilo zjistit, že třpytivá trubice je ve skutečnosti shluk asi 40 000 vajíček olihně diamantové, jež drží pohromadě díky želatinovému pouzdru. 

Zdroj: Youtube

„Zatímco většina pobřežních druhů olihní přichytí své zárodečné buňky ke strukturám, jako jsou například korály či mořské trávy, samice thysanoteuthis rhombus je klade přímo do vody,” říká expert na chobotnice z univerzity Jamese Cooka Dr. Blake Spady. „Nejdřív vyrobí speciální sekret, který nabobtná a vytvaruje ho do válce. Do něj následně vypouští dvojitou řadu růžových vajíček.”

Poté jsou oplodněné spermiemi, které byly během páření uložené ve schránce nacházející se v ústech samice. Jedna oliheň může takto vyprodukovat osm až dvanáct válců.

Olihně diamantová 

Thysanoteuthis rhombus patří mezi vzácné živočichy. Roste velmi rychle a dožívá se pouze jednoho roku. Je jediným druhem olihní, o kterém je známo, že je monogamní. Dorůstá do délky jednoho metru a její průměrná váha je 20 kg.

Obývá otevřené subtropické a tropické oceánské vody s teplotami vyššími než dvacet stupňů. Odborníci zjistili, že v případě poklesu teplot pod patnáct stupňů náhle hyne. I přesto, že má relativně nízkou populační hustotu, je v Japonsku aktivně lovená.

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.abc.net.au, www.en.wikipedia.org