Tyto záhadné obří koule slizu natočil v Atlantiku zděšený potápěč. Rozbor DNA vědce šokoval

Lenka Bělská | 19. 1. 2023

Představte si, že se potápíte v oceánu a najednou se ocitnete tváří v tvář metr široké průsvitné kouli s podivným útvarem uvnitř, připomínající mimozemskou postavu ze sci-fi filmu. Podobné zážitky popisovali potápěči od roku 1985. Navzdory 90 setkání zůstal původ a účel těles záhadou.

Až díky roční studii a podrobné analýze DNA vědci prokázali, že kulatý sliz funguje jako vak pro tisíce vajíček olihně Illex coindetii. I když je tento druh zcela běžný, její rozmnožovací strategie nebyla dosud důkladně prozkoumána. Probíhá totiž v hlubinách oceánu, kde se lidé běžně nepohybují.

Tento úchvatný snímek zachytila armáda USA nad Pacifikem. Uhodnete, jaký jev na něm probíhá?
Magazín

Tento úchvatný snímek zachytila armáda USA nad Pacifikem. Uhodnete, jaký jev na něm probíhá?

Proto tým norských odborníků vyzval potápěče proplouvající severovýchodní částí Atlantického oceánu, včetně Středozemního moře, aby průhledné koule cíleně vyhledávali a pokusili se z nich odebrat vzorky. Nakonec získali čtyři kousky tkáně.

Vajíčka olihně Illex coindetii

Laboratorní výsledky prokázaly, že plující útvary obsahují embrya v různých stádiích vývoje. „Víme, že hlavonožci mají v těle žlázy produkující rosol. Ten se mísí s vajíčky. Při kontaktu s vodou se navíc rozpíná,” vysvětluje ​​expertka na chobotnice Danna Staaf.

Předpokládá se, že elastická povaha vaječného vaku pomáhá udržovat dostatek prostoru mezi každým zárodkem, takže je zajištěno potřebné množství kyslíku, bez něhož by vývoj malých olihní nemohl probíhat. 

Moře smrti: Uprostřed pouště vzkvétala záhadná vyspělá supercivilizace. Zmizela ale neznámo kam
Magazín

Moře smrti: Uprostřed pouště vzkvétala záhadná vyspělá supercivilizace. Zmizela ale neznámo kam

Sliz také chrání před parazity a predátory. Když se Staaf a její kolegové snažili produkovat malé chobotnice v laboratoři pomocí oplodnění in vitro bez rosolu, vyvíjející embrya byla sužována infekcemi.

Vajíčka olihně

Tmavý pruh procházející středem, který je pravděpodobně inkoustem od samců, biologických otců malých olihní, současně dodává vaku na dramatičnosti. Z dálky díky němu připomíná ústa obrovské ryby.

Zdroj: Youtube

Odhalení reprodukční strategie olihní je považováno za velký vědecký úspěch. Koule se totiž objevují daleko od pobřeží a rychle se plní vodou. Během několika dní tak klesají až 150 metrů hluboko, kde se již líhnou mláďata. Zároveň tento objev pomůže olihně Illex coindetii, které patří mezi nejčastěji komerčně lovené, lépe chránit.

Zdroj:

www.nationalgeographic.com, www.allthatsinteresting.com, www.nature.com

Tagy Atlantský oceán koule potápěč