Levasseur byl francouzský známý a obávaný pirát, který působil v první polovině 18. století. Jeho největším odkazem pro příští generace je údajný poklad, který ukryl. Traduje se historka, že před tím, než byl popraven, údajně prozradil, kde se nachází jeho zakopaný lup. Nesdělil to však přímo, ale zprávu zašifroval do kryptogramu.

Na dokument o pirátově tajemném pokladu se podívejte zde:

Zdroj: Youtube

Honba za pokladem je stále aktuální

Přestože byly v průběhu let učiněny mnohé pokusy o rozluštění kódované zprávy a vypátrání Levasseurova pokladu, žádný z nich nebyl úspěšný. Legenda navíc hovoří o tom, že když stál pirát na popravišti se smyčkou kolem krku, podařilo se mu hodit do davu kryptogram. Pravil, že jeho poklad bude patřit tomu, komu se podaří rozluštit tajnou zprávu. Poklad muže odsouzeného za pirátství se ale dodnes nenašel. A samozřejmě, že pokusů bylo učiněno mnoho. I dnes ale stále existují lidé, kteří jeho nalezení zasvětili svůj život, protože neochvějně věří v jeho existenci.

Záhadný kryptogram

Se samotným kryptogramem jsou však určité problémy. Existují vlastně kryptogramy dva. U jednoho z nich bylo zjištěno, že je falešný. Druhý, který je sedmnáctiřádkovou šifrou, se stal známým díky zveřejnění v knize Le Flibustier Mysterieux z roku 1934. Kniha je dílem francouzského námořního historika Charlese Bourrela de la Roncièra. Dodnes však není jasné, zda se skutečně jednalo o šifru, kterou podle pověsti Levasseur hodil do davu při své popravě, nebo zda se jedná o šifru, která nemá s původním kryptogramem nic společného.

Kdo byl Olivier Levasseur?

Později obávaný pirát se narodil v Calais na sklonku 17. století v bohaté měšťanské rodině. Rodiče mu dopřáli ty nejlepší školy a stal se námořním důstojníkem. Během války o španělské dědictví dokonce obdržel od francouzského krále Ludvíka XIV. zatykač a stal se soukromníkem ve službách francouzské koruny.

Traduje se i historka, že v této době se zranil a měl ošklivou jizvu přes jedno oko, kvůli které musel nosit přes oko pásku. To je dnes naprosto ikonické poznávací znamení pirátů.

Na konci války se Levasseur nechtěl vzdát své činnosti a stal se pirátem. Nejprve byl řadovým členem skupiny pirátů Flying Gang, která sídlila v Nassau na Bahamách. Počátkem roku 1716 se ale stal kapitánem pirátské šalupy Postillion. Zde již začal spolupracovat s nejobávanějšími piráty, Samuelem Bellamym a Benjaminem Hornigoldem, s nimiž se ale nakonec rozešel a podnikal nájezdy na vlastní pěst.

Smrt na Seychelách

Samozřejmě, že se stal hledaným pirátem a několikrát unikl jen o vlásek zajetí. U pobřeží La Blanquilla ve východním Karibiku přišel o loď a s pouhými šedesáti členy posádky uprchl na malé šalupě. Dostali se tak k pobřeží západní Afriky a rozhodli se provozovat pirátskou činnost tam. V roce 1719 se Levasseur znovu stal kapitánem lodi a opět spolupracoval s piráty slavných jmen. Získal obrovské bohatství, protože se nezalekl žádného lupu.

Zdroj: Youtube

Nakonec se usadil na Seychelách, kde byl v roce 1730 zajat a poslán do Saint-Denis na ostrově Réunion, kde byl za pirátství oběšen.

Zdroje:

en.wikipedia.org/wiki/Olivier_Levasseur, escales.ponant.com, mysterynibbles.substack.com